Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Immunoterapia iniekcyjna i podjęzykowa

Avatar placeholder
27.05.2013 17:13
Immunoterapia iniekcyjna i podjęzykowa
Immunoterapia iniekcyjna i podjęzykowa

Immunoterapia swoista (potocznie nazywana odczulaniem) jest jedyną metodą przyczynowego leczenia alergii, polegającą na takim modyfikowaniu odpowiedzi układu immunologicznego, aby zwiększyć tolerancję na dany antygen (substancję uczulającą), a tym samym zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy alergii. Warunkiem takiego odczulania jest znajomość substancji, która wywołuje alergię (konieczne jest wykrycie jej za pomocą testów skórnych lub badania IgE specyficznych). Metoda ta polega na podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek alergenu. Alergen może być podawany w iniekcji (zastrzykach) lub też podjęzykowo, obie te drogi podania są skuteczne. Początkowo (przez kilka-kilkanaście tygodni) w odstępie tygodnia lub dwóch pacjentowi podaje się coraz większe dawki alergenu, a następnie co 4-6 tygodni ‒ dawki podtrzymujące. Całość procesu odczulania trwa od 3 do 5 lat. Wskazaniem do odczulania są przede wszystkim alergie wziewne, jest ono także wyjątkowo przydatne w uczuleniach na jady owadów błonkoskrzydłych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.