Trwa ładowanie...

Inflacja uderza w portfele pacjentów. Za ten lek zapłacisz o 20 proc. więcej

Osiągająca najwyższą wartość od 1997 roku inflacja uderzyła także w apteki. Dane wskazują, że wzrost wynosi zaledwie 3,7 proc., ale czy na pewno? Okazuje się, że realnie może być nawet dwukrotnie wyższy w stosunku do danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najbardziej podrożał m.in. lek na chorobę lokomocyjną, popularny lek rozkurczowy czy krople stosowane w leczeniu zakażeń ucha i oka.

spis treści

1. Podwyżki cen w aptekach

Autorzy raportu "Gdzie Po Lek" sprawdzili w aptekach ceny najczęściej kupowanych przez pacjentów i niepodlegających refundacji:

Zobacz film: "Czy tańsze zamienniki leków są bezpieczne?"

 • 68 leków z kategorii OTC (ang. over-the-counter drug, leki sprzedawane bez recepty),
 • 28 leków na receptę,
 • trzech suplementów diety,
 • jednego wyrobu medycznego.

Średni wzrost ceny to 7,8 proc. (8,54 dla OTC i 6,55 proc. dla leków na receptę). W przypadku jednego koszt zakupu poszybował w górę o ponad 20 proc.

2. Te leki podrożały najbardziej

Za które leki zapłacimy najwięcej?

 • Sorbifer Durules (20,28 proc.) – lek stosowany m.in. w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza,
 • Aviomarin (18,8 proc.) – stosowany m.in. w zapobieganiu wymiotów z powodu choroby lokomocyjnej,
 • Sylimarol, 70 mg (18,28 proc.) – stosowany wspomagająco w zaburzeniach czynności i po uszkodzeniach wątroby oraz w niestrawności,
 • Theraflu Extra Grip, proszek (17,59 proc.) – stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia,
 • No-spa Max, tabletki powlekane (16,35 proc.) – lek przeciwbólowy do stosowania w przypadku skurczu mięśni gładkich,
 • Otrivin, aerozol (15,97 proc.) – krople donosowe stosowane m.in. w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
 • Urosept, drażetki (14,82 proc.) – lek o działaniu moczopędnym,
 • Dicortineff, zawiesina do oczu i uszu (14,16 proc.) – krople stosowane w stanach zapalnych gałki ocznej i spojówek, a także w przypadku zapalenia ucha,
 • No-spa, tabletki (13,56 proc.) – lek przeciwbólowy polecany do stosowania w przypadku skurczu mięśni gładkich,
 • Sudafed Xylospray HA, aerozol (12,43 proc.) – krople zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.

Lek, który podrożał najbardziej, czyli Sorbifer Durules, podobnie jak Dicortineff nie ma bezpośredniego zamiennika.

Pośród innych produktów z aptecznej półki mocno podrożały także te z kategorii układ oddechowy (średni wzrost cen to 8,10 proc.) i ośrodkowy układ nerwowy (średni wzrost cen 8,48 proc.). Podwyżki dotknęły jednak także i innych kategorii leków i produktów leczniczych.

Raport przedstawia także listę leków, które zdrożały, jednak w najmniejszym stopniu.

Autorzy raportu przestrzegają, że to nie koniec podwyżek – winna jest inflacja oraz niezmieniane od dekady marże na leki refundowane.

3. Jak sobie poradzić z rosnącymi cenami leków?

Gdziepolek.pl informuje, że są sposoby, by obniżyć wydatki związane z lekami. Przypomina, że wiele leków ma swoje tańsze zamienniki.

W przypadku leków stosowanych w schorzeniach przewlekłych warto również porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat swojej sytuacji finansowej – niekiedy możliwe jest znalezienie mniej kosztownej formy terapii.

Autorzy publikacji przypominają również, że przed zakupem leku warto się upewnić, czy nie przysługuje nam na nie refundacja lub zniżka, np. z tytułu ciąży.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza