Jak pozbyć się łupieżu?
Łupież może być bardzo uciążliwym problemem, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to dosyć wstydliwa i widoczna dolegliwość, zwłaszcza na czarnych ubraniach. Większość ludzi cierpiących na łupież czuje się skrępowana w przeróżnych sytuacjach – powoduje to, że wycofują się z życia społecznego. Jeśli czujesz, że nic nie pomaga, jesteś zdezorientowany i nie wiesz, co robić, powinieneś wypróbować wszystkich możliwości pozbycia się tej uciążliwej dolegliwości.
Dowiedz się więcej
1. Sposoby na łupież
- Pij dużo wody. To właśnie odwodnienie może być źródłem twoich problemów.
- Zrezygnuj z tłustych potraw.
- Jedz dużo warzyw i owoców, które oprócz witamin mają również właściwości nawilżające.
- Skorzystaj z pomocy dermatologa.
- Zainwestuj w dobry szampon przeciwłupieżowy –najlepiej zakupić go w aptece.
- Jeżeli nic nie pomaga, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, gdyż łupież może być jednym z objawów grzybicy skóry głowy.
- Rób regularny peeling skóry głowy – pamiętaj, aby był cienkoziarnisty, w przeciwnym wypadku może dojść do powstania ran i zadrapań.
- Wydłuż czas spłukiwania włosów – pozwoli ci to nie tylko na pozbycie się łuszczącego naskórka, ale również na zmniejszenie łupieżu.
- Zmień szampon. Jeżeli twój łupież nie ma przewlekłego charakteru, to może pomóc zmiana szamponu.
- Jeżeli cierpisz na tę przykrą dolegliwość, powinieneś częściej myć włosy – pozwoli ci to na zmniejszenie intensywności łupieżu.
- Stosuj szampon oczyszczający oraz płukanki ziołowe.
2. Domowe sposoby na łupież
Jak zwalczyć łupież i jak skutecznie się go pozbyć? To pytanie zadają sobie codziennie miliony ludzi cierpiących na tę przykrą dolegliwość. Oto kilka domowych metod radzenia sobie z łupieżem.
- Używaj dwóch rodzajów szamponu – najpierw stosuj produkt do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, a następie do włosów z łupieżem. Takie dwuetapowe mycie pozwoli ci na dokładne oczyszczenie skóry głowy.
- Po umyciu włosów stosuj płukanki. Doskonała i łatwa do przyrządzenia jest płukanka z wody i soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Ma ona działanie antybakteryjne i odświeżające.
- Możesz również rozpuścić kilka tabletek aspiryny w wodzie (6 tabletek na jedną szklankę wody), a powstałą mieszankę wmasować w skórę głowy i pozostawić na kilka minut.
- Do sporządzenia płukanki możesz również użyć olejku eukaliptusowego albo rycynowego.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu borykał się z problemem łupieżu. Kiedy ta dolegliwość staje się trudna do opanowania i przybiera przewlekły charakter, potrafi naprawdę obrzydzić życie. Dlatego też, jeżeli masz dłużej trwające zaburzenia równowagi dotyczące skóry głowy, powinieneś poradzić się dermatologa. Ustali on etiologię zaburzenia i zdecyduje, jaka forma leczenia będzie najlepsza. Walka z łupieżem wymaga przede wszystkim systematyczności i cierpliwości. Jeśli już zdecydujesz się na stosowanie którejś z terapii przeciwłupieżowej – czy to domowej, czy farmakologicznej – pamiętaj, że ważne jest podejście do problemu. Choć ciągle opadające z głowy na ubranie białe płatki mogą cię denerwować, po systematycznie prowadzonej kuracji z czasem powinny zniknąć.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.