Przejdź na WP

Sposoby na łupież

Łupież może skutecznie podkopać naszą pewność siebie. Myślisz tylko o nim, cały czas zastanawiasz się, czy ludzie wokół ciebie też go widzą. Dolegliowość ta może być bardzo krępująca, a dla niektórych wręcz całkowicie nie do zniesienia. Na szczęście można z nią skutecznie walczyć.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Powstawanie łupieżu

Normalnie skóra na głowie, podobnie jak całym ciele, odnawia się raz na miesiąc: nowe komórki tworzą się w głębszych warstwach skóry, a następnie eliminują martwe komórki, wypychając je poza naskórek. Jednak kiedy mikroskopijny grzyb (najczęściej drożdżak) zaczyna rozmnażać się na skórze głowy, przyspiesza i reorganizuje cały ten proces. Rezultat: martwe komórki naskórka nie mogą być stopniowo usuwane i gromadzą się jedne obok drugich, formując płaty na skórze głowy. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu łupieżu mogą być:

Dowiedz się więcej

Osoby posiadające tłuste włosy, chore na egzemę lub łuszczycę są dodatkowo narażone na powstawanie łupieżu. Wyróżnia się dwa główne jego typy:

 • suchy (spadający z głowy na ubranie),
 • tłusty (gruby i przylegający do skóry głowy).

Poza tymi odmianami łupieżu występuje także:

 • łupież pstry (pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania i objawia się żółtobrunatnymi plamami występującymi na klatce piersiowej),
 • łupież różowy (zwany łupieżem różowym Gilberta; cechuje się zmianami rumieniowo-złuszczającymi w obrębie skóry tułowia i proksymalnych części kończyn).

2. Leczenie łupieżu

Kiedy łupieżowi towarzyszy swędzenie skóry głowy, należy natychmiast sięgnąć po odpowiednie środki. Kuracja przeciwłupieżowa jest konieczna! Aby szampon przeciwłupieżowy lub inny środek był w 100 proc. skuteczny, musi zawierać co najmniej jedną z 3 głównych substancji czynnych:

 • środek przeciwgrzybiczny i antybakteryjny, np. pirithion cynku lub siarczek selenu (dla zredukowania ilości grzyba),
 • środek spowalniający, np. smoła węglowa (dla spowolnienia przyspieszonej produkcji komórek skóry),
 • środek keratolityczny, np. siarka lub kwas salicylowy (dla rozbicia płatów łupieżu przez odklejenie i usunięcie warstwy keratyny z powierzchni skóry).

Dla uzupełnienia pielęgnacji z użyciem szamponu przeciwłupieżowego raz w tygodniu należy zastosować bardziej kompletną kurację (przed myciem lub po myciu włosów) w celu dotlenienia i odświeżenia skóry głowy. Można również pomyśleć o kuracji witaminowej na bazie prowitaminy A, witaminy B, C i E oraz selenu.

3. Jak uniknąć nawrotów łupieżu?

 • Używaj szamponu przeciwłupieżowego dostosowanego do typu skóry głowy (tłusta, sucha, wrażliwa), rodzaju włosów (słabe, farbowane, zniszczone) i rodzaju łupieżu (tłusty, suchy, uporczywy).
 • Nie „maltretuj” włosów: masuj je, delikatnie wycieraj i czesz. Płucz je obficie najpierw ciepłą, a na koniec chłodną wodą.
 • Myj regularnie grzebień lub szczotkę, aby uniknąć ponownego przeniesienia grzyba na skórę głowy.
 • Ogranicz do minimum używanie żeli, lakierów i pianek do włosów. Ich wyeliminowanie z pielęgnacji włosów na pewno przyniesie efekty.
 • Rób większe przerwy pomiędzy farbowaniem, trwałą itd. Dbaj o zrównoważoną dietę, unikaj zbyt obfitych i kwaśnych posiłków.
Następny artykuł: Metody na pozbycie się łupieżu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy