Trwa ładowanie...

Octenisept - charakterystyka i działanie preparatu, wskazania do stosowania, przeciwwskazania, cena

Octenisept to produkt leczniczy o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybiczym. W jego składzie znajdują się substancje o silnych właściwościach antyseptycznych. Zastosowanie preparatu leczniczego o nazwie Octenisept jest bardzo szerokie. Octenisept może być wykorzystywany np. jako środek do odkażania ran po zabiegach ginekologicznych, proktologicznych, dermatologicznych czy stomatologicznych. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego preparatu? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Charakterystyka i działanie preparatu Octenisept

Octenisept to produkt leczniczy, który wykazuje działanie wirusobójcze, grzybobójcze oraz przeciwbakteryjne. Większość pacjentów stosuje go jako środek do odkażania ran skóry lub błon śluzowych. Może być również wykorzystywany w leczeniu infekcji intymnych (zarówno grzybiczych, jak i wirusowych).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Octenisept zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne, tj. dichlorowodorek oktenidyny oraz fenoksyetanol. Fenoksyetanol wykazuje działanie bakteriostatyczne i wnika w głębsze warstwy błon śluzowych i skóry, z kolei dichlorowodorek oktenidyny charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwirusowym. Pozostałe substancje leku to: glicerol 85%, kokamidopropylobetaina, D-glukonian sodu, chlorek sodu, wodorotlenek sodu oraz woda oczyszczona.

W składzie płynu Octenisept nie znajdują się żadne substancje barwiące, ani zapachowe. Preparat może być stosowany u dorosłych i dzieci w każdym wieku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Wskazania do stosowania produktu leczniczego Octenisept

Octenisept to produkt leczniczy, cechujący się bardzo szerokim spektrum działania. Stosuje się go do odkażania, dezynfekowania oraz wspomagającego leczenia ran skóry oraz błon śluzowych. Wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego wykorzystuje się go przed, w trakcie i po zabiegach: urologicznych, ginekologicznych, proktologicznych, dermatologicznych, położniczych, stomatologicznych.

W pediatrii wykorzystuje się go jako preparat do pielęgnacji kikuta pępowinowego. Wskazaniem do stosowania preparatu leczniczego są infekcje okolic intymnych.

Preparatem można dezynfekować rany powstałe na skutek noszenia protezy lub aparatu ortodontycznego. Octenisept może być stosowany u osób z aftami, owrzodzeniami żylnymi, zakażonymi ranami oparzeniowymi, grzybicą międzypalcową. Preparat leczniczy może być stosowany jako środek dezynfekujący u osób, które mają za sobą resekcję zęba. Octenisept wykorzystywany jest również przed cewnikowaniem, a także przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem.

To musisz wiedzieć

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania Octeniseptu jest uczulenie na dichlorowodorek oktenidyny lub fenoksyetanol. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się również nadwrażliwość na substancje pomocnicze leku. Preparatu nie wolno wstrzykiwać głęboko w tkankę, w szczególności pod ciśnieniem. Nie należy łączyć go także ze środkami antyseptycznymi na bazie jodu. Octeniseptu nie należy również połykać, ani aplikować do wnętrza uszu.

4. Jaka jest cena preparatu leczniczego Octenisept?

Octenisept to preparat wydawany w aptekach bez recepty. Może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ten bezbarwny i bezwonny płyn działa bardzo szybko. Jego efekty są odczuwalne już po minucie od aplikacji. Można go aplikować na skórze, błonie śluzowej lub bezpośrednio na ranach. Cena za jedno opakowanie Octenisep wynosi około 18-20 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza