Trwa ładowanie...

Jak unikać alergenów?

Zachorowania na astmę i alergie przybierają już rozmiary epidemii. Chociaż nie do końca poznano przyczyny astmy, nie ma wątpliwości, że pewne czynniki sprzyjają jej atakom. Czynniki te to alergeny. To właśnie one wywołują u nas nieprzyjemne reakcje alergiczne, takie jak katar, łzawienie i swędzenie, a u astmatyków są przyczyną problemów z oddychaniem. Aby zapobiegać pojawianiu się tych objawów niezbędne jest unikanie alergenów oraz eliminowanie ich z najbliższego otoczenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Alergeny pokarmowe

Alergie pokarmowe dotyczą coraz większej liczby osób. Spożycie alergenu może skutkować drobnymi dolegliwościami, chociaż może także dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Unikanie alergenów pokarmowych wydaje się bardzo proste – wystarczy nie jeść tego, co nas uczula. Problem polega na tym, że bardzo często cierpimy na alergie nie będąc tego świadomym. Z tego względu warto poddać się testom alergicznym, które wskażą, czego należy unikać.

2. Alergeny wziewne

Jednymi z najpowszechniejszych są alergia na kurz, pyłki, zarodniki pleśni oraz sierść. Kontakt z tymi alergenami może także doprowadzić do ataku astmy. Dlatego też należy starać się ich unikać. W tym celu nie powinno się wychodzić na zewnątrz gdy stężenie pyłków jest zbyt wysokie. Nie należy również trzymać zwierząt, jeśli wiemy, że jeden z domowników ma alergię na ich sierść. Osoby cierpiące na astmę i alergie powinny również bardziej dbać o czystość pomieszczeń, w których przebywają.

3. Unikanie alergenów w domu

Odczulanie w astmie
Odczulanie w astmie

Przewlekła choroba, jaką jest astma jest dolegliwością, która wymaga bezwzględnego leczenia. W przeciwnym...

zobacz galerię

Oto kilka ważnych informacji, które pomogą w utrzymaniu czystości w naszym domu:

 • Dywany, zasłony i obicia sprzyjają tworzeniu się kurzu – alergicy powinni zrezygnować z nich na rzecz wykładzin i rolet; jeśli nie możesz obyć się bez dywanu, odkurzaj go codziennie, najlepiej odkurzaczem dla alergików.
 • Odkurzanie mebli miotełką tylko podnosi kurz, a nie pomaga się go pozbyć – zamiast tego używaj zmoczonej ściereczki, której kurz się lepiej trzyma.
 • Im więcej przedmiotów w domu, tym więcej kurzu – z tego względu najlepiej pozbyć się niepotrzebnych sprzętów i bibelotów.
 • Wilgoć sprzyja pleśni – staraj się często wietrzyć dom lub mieszkanie i sprzątać wszystkie zakamarki, szczególnie w łazience, gdzie pleśń się często rozwija.

4. Unikanie pyłków roślin

Pyłki roślin to silnie uczulające alergeny, przed którymi broni się układ immunologiczny alergika. Alergia na pyłki roślin dotyka miliony ludzi, dla których kontakt z trawą, drzewami i kwiatami staje się koszmarem, szczególnie wiosną i jesienią. Uczulenie na pyłki najczęściej objawia się łzawieniem oczu oraz nieżytem nosa. Unikanie alergenów, które fruwają w powietrzu niestety nie jest łatwe. W jaki sposób można próbować uniknąć alergenów?

 • Zapoznaj się dokładnie z kalendarzem pylenia roślin. Staraj się unikać częstego wychodzenia na zewnątrz, gdy liczba pyłków w powietrzu jest wysoka. Pomyśl o urlopie i podróżach– lepiej je odłożyć na lato lub zimę.
 • Wiosną i jesienią raczej unikaj długiego wietrzenia domu. Udaj się na zakupy po dobry odświeżacz powietrza i urządzenie filtrujące, które pomoże oczyścić powietrze nie tylko z pyłków roślinnych, ale i innych zanieczyszczeń.
 • Sięgnij po środki antyhistaminowe i spray'e do nosa. Możesz je nabyć w aptece bez recepty. Zapytaj o radę farmaceutę i uważnie przeczytaj ulotkę. Możesz także zapytać swojego lekarza o inne środki, które przyniosą ulgę przy dokuczliwych dolegliwościach. Niektóre leki antyhistaminowe powodują ospałość.
 • Jeśli objawy trwają długo i są bardzo meczące udaj się do alergologa. Możesz rozważyć z lekarzem, czy szczepionka odczulająca w twoim przypadku będzie odpowiednia.
 • Staraj się nie trzymać w domu zwierząt, które trzeba codziennie wyprowadzać na świeże powietrze. Podczas takiego spaceru pyłki roślin osiadają na futerku zwierzęcia. Wtedy u alergika występuje reakcja alergiczna.
 • Jedz jogurt naturalny przynajmniej trzy razy dziennie. Badania udowodniły, że jogurt może znacząco zredukować nasilenie uczulenia na pyłki roślin. Najzdrowszy będzie jogurt naturalny.
 • Po powrocie do domu dokładnie umyj ręce i zmień ubranie. Pyłki roślin osiadają na całej powierzchnia naszego ciała. Niech to samo robią wszyscy domownicy. W okresie wiosennym i jesiennym częściej niż normalnie pierz ubrania. Pamiętaj, że pyłki przyczepiają się także do włosów.
 • Dodatkowo uzupełnij dietę w witaminę C. Wzmocni to układ odpornościowy organizmu oraz złagodzi objawy alergii. Sięgnij także po zioła – łopian, mniszka lekarskiego oraz echinaceę. Możesz pić z nich napary lub przyjmować w postaci tabletek. One także złagodzą dolegliwości alergiczne, m.in. nieżyt nosa. Dobry wpływ na uczulonych ma również koenzym Q10, pokrzywa i liście dziewanny.

Leczenie alergii nie jest łatwe. Dolegliwowści przy alergii na pyłki sa równie uciążliwe jak objawy astmy czy innych alergii. Jak sie okazuje najlepszym sposobem na alergię wcale nie są tabletki przepisane przez lekarza, lecz wprowadzanie pewnych zmian w życie, które pozwolą na skuteczne unikanie alergenów. Najważniejsza jednak jest znajomość własnych dolegliwości i wiedza, jakie czynniki wywołują u nas niepożądane reakcje. Dopiero wtedy możemy się skutecznie przed nimi chronić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.