Przejdź na WP

Polacy nadużywają cukru i tyją

Analitycy Narodowego Funduszu Zdrowia podali, że w ciągu ostatniej dekady roczne spożycie cukru przetworzonego w Polsce wzrosło o prawie 12 kg na osobę. Ten słodki trend przyczynił się m.in. do wzrostu liczby osób z nadwagą, otyłością i chorobami przewlekłymi.

Zobacz film: "Zdrowy odpowiednik cukru. Nie tuczy i nie powoduje próchnicy"

1. Raport NFZ na temat cukru

Takie są główne wnioski wypływające z raportu pt. "Cukier, otyłość – konsekwencje”, opracowanego przez Departament Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który został przedstawiony podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.

Z raportu NFZ wynika, że jeszcze w 2008 r. przeciętne roczne spożycie cukru przetworzonego (a więc zawartego w różnego rodzaju innych, gotowych produktach spożywczych) wynosiło w Polsce 21,5 kg na osobę, podczas gdy w 2017 r. wzrosło aż do 33,3 kg. Jest to m.in. skutek dużego wzrostu konsumpcji słodzonych napojów, np. gazowanych, energetycznych oraz izotonicznych.

"Około 30 proc. dzieci w wieku 8 lat spożywa napoje gazowane - inne niż woda - co najmniej raz w tygodniu. Ponadto, około 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne” – czytamy w analizie NFZ.

2. Otyłość w Polsce

Dlaczego to takie ważne? Resort zdrowia ocenia, że wzrost konsumpcji cukru przetworzonego - pod postacią napojów, słodkich przekąsek i innych produktów spożywczych - należy do głównych przyczyn obserwowanej od wielu lat, narastającej epidemii nadwagi, otyłości i różnych chorób przewlekłych, powiązanych z otyłością i nieprawidłowym żywieniem.

Chodzi o takie choroby jak np.: cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zwyrodnienie kolan, choroby dróg żółciowych, bezdech senny, miażdżyca, a także niektóre choroby nowotworowe.

Na otyłość cierpi już 23 proc. dorosłych kobiet i 25 proc. mężczyzn w naszym kraju, a z kolei nadwaga jest problemem 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn.

Równie niepokojące są jednak dane dotyczące dzieci i młodzieży do 20. roku życia – już 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt ma nadwagę, z kolei otyłość dotyczy 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt.

Eksperci przypominają, że nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność np. na cukrzycę typu 2. Ryzyko zachorowania dla osób z BMI przekraczającym 35 kg/m2 jest aż 40-krotnie wyższe niż dla osób z BMI poniżej tego progu.

"Warto zauważyć, że przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku” – ostrzegają eksperci NFZ.

Powody, dla których warto rzucić cukier
Powody, dla których warto rzucić cukier [8 zdjęć]

Cukier zawsze postrzegany jest jako deser i nagroda. Jednakże coraz bardziej wkracza do naszej diety...

zobacz galerię

Niestety, w oparciu o analizę trendów rynkowych i epidemiologicznych, specjaliści resortu zdrowia oraz NFZ prognozują dalszy wzrost liczby osób z nadmierną masą w najbliższych latach.

Aby w jak największym stopniu ograniczyć te niekorzystne trendy, a także związane z nimi ogromne koszty dla służby zdrowia, Ministerstwo Zdrowia podejmuje różne działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne służące profilaktyce zdrowotnej oraz kształtowaniu właściwych postaw prozdrowotnych.

Konkretnym przykładem takich działań jest kampania społeczna "Planuję Długie Życie”, realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W związku z tą kampanią Ministerstwo Zdrowia przygotowało m.in. 8 spotów telewizyjnych i radiowych, które mają zachęcać Polaków do zadbania o własne zdrowie i aktywnego zapobiegania nowotworom.

- Trzeba przekonywać ludzi, że zdrowy tryb życia daje efekty nie tylko w postaci np. szczupłej sylwetki, ale i długiego życia w dobrym zdrowiu - podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Innym elementem tej kampanii jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscach pracy. Związane z tym działania informacyjne i edukacyjne prowadzone są pod hasłem "PracoDawca Zdrowia”. Ich celem jest m.in. zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot.PAP/P.Werewka
Zdjęcie ilustracyjne / Fot.PAP/P.Werewka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy