Trwa ładowanie...

Jaką masz grupę krwi? Ta zwiększa ryzyko demencji i niektórych nowotworów

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 08.08.2024 07:02
Ta grupa krwi zwiększa ryzyko groźnych nowotworów. Lekarz wyjaśnia
Ta grupa krwi zwiększa ryzyko groźnych nowotworów. Lekarz wyjaśnia (East News)

Naukowcy wykazali, że istnieje związek między grupą krwi a ryzykiem wystąpienia niektórych chorób. Chociaż posiadanie określonej grupy krwi nie przesądza o rozwoju schorzenia, statystyki pokazują pewne predyspozycje, które mogą wpływać na nasze podejście do zdrowia. Jakie choroby są więc związane z poszczególnymi grupami krwi?

spis treści

1. Ochrona, ale także i zagrożenia

Grupa 0 jest bardziej odporna na choroby serca. Badania Harvard School of Public Health z 2012 roku wykazały, że osoby z grupą krwi A lub AB miały ponad 10 proc. większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej niż osoby z grupą 0. Ponadto osoby z grupą 0 mają niższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji.

Jednak ta grupa krwi ma swoje słabe strony. Osoby z grupą 0 są bardziej podatne na infekcje bakteryjne, takie jak zakażenie Helicobacter pylori, co może prowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Mimo to, są one mniej narażone na nowotwory układu pokarmowego. Z kolei ryzyko raka nerki i skóry jest wyższe u osób z grupą 0.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Grupa 0 jest również bardziej narażona na choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1 czy choroba Hashimoto. Ponadto mężczyźni mają wyższe ryzyko otyłości, a kobiety częściej mają problemy z płodnością.

2. Podwyższone ryzyko nowotworów i chorób serca

Osoby z grupą krwi A mają specyficzne predyspozycje do pewnych chorób. Ryzyko raka żołądka jest u nich nawet o 20 proc. większe niż u osób z innymi grupami krwi. Ponadto mają większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Chociaż osoby z grupą krwi A mogą być mniej narażone na pewne infekcje bakteryjne, takie jak zakażenie Helicobacter pylori, są bardziej podatne na choroby wirusowe, takie jak COVID-19. Badania wykazały, że osoby z grupą krwi A miały cięższy przebieg choroby w przypadku zakażenia SARS-CoV-2.

3. Mieszane ryzyko

Osoby z grupą krwi B mają zróżnicowane ryzyko zdrowotne. Podobnie jak osoby z grupą A, są bardziej narażone na choroby serca, w tym chorobę wieńcową i żylne choroby zakrzepowo-zatorowe. Jednak ryzyko rozwoju niektórych nowotworów jest niższe niż u osób z grupą krwi A.

Grupa B jest również związana z pewnymi chorobami autoimmunologicznymi, choć w mniejszym stopniu niż grupa 0. Ponadto osoby z grupą B mogą być bardziej narażone na zakażenia niektórymi wirusami, takimi jak norowirus.

4. Największe ryzyko demencji i chorób serca

Badania wykazały, że osoby z grupą krwi AB mają największe ryzyko demencji. Zagrożenie wystąpieniem takich zaburzeń jest o ponad 80 proc. większe niż u osób z innymi grupami krwi. Ponadto osoby z grupą AB są bardziej narażone na choroby serca i żylne choroby zakrzepowo-zatorowe.

Grupa AB może być mniej podatna na niektóre nowotwory układu pokarmowego, ale ryzyko innych chorób, takich jak rak nerki i skóry, pozostaje podobne do grupy 0.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze