Trwa ładowanie...

Jakie są objawy anginy? Dlaczego latem jest tak dużo infekcji? Lekarka wskazuje winnych

Czy w przypadku anginy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jak odróżnić bakteryjne zapalenie gardła od wirusowego? Lekarka ostrzega, że klimatyzacja i upały wysuszają śluzówki nosa, zatok i spojówek, co sprzyja infekcjom.

spis treści

1. Piękna pogoda za oknem, a my chorujemy. Dlaczego?

Dr Magdalena Krajewska, znana w mediach społecznościowych jako Instalekarz, nagrała "Anginowy Live", w którym szczegółowo wyjaśnia, jak rozpoznać anginę i dlaczego, mimo słonecznej pogody, tak dużo osób choruje.

Zobacz film: "Pandemia wygenerowała ogromny dług zdrowotny"

Lekarka przyznaje, że w ostatnim czasie jest dużo przypadków anginy, zwłaszcza anginy wywołanej paciorkowcami, czyli tzw. anginy ropnej.

- W momencie, kiedy wnikają wirusy czy bakterie chorobotwórcze, ślina stanowi tę pierwszą barierę, która ma nas chronić - tłumaczy lek. med. Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny. - Po drugie w ślinie są już pierwsze przeciwciała, które również nas bronią. Właśnie dlaczego teraz jest tak dużo infekcji, bo stosujemy klimatyzacje, wiatraki, jest duchota, mało pijemy, jesteśmy odwodnieni. Przez wysoką temperaturę w nocy się pocimy i to wszystko powoduje brak śliny. Mało kto wypija wystarczającą ilość płynów, a poprzez brak śliny zwiększamy prawdopodobieństwo produkcji tych złych bakterii, które lubią krypty naszych migdałków - dodaje lekarka.

W przypadku anginy o podłożu bakteryjnym z reguły występują gorączka i biały nalot na migdałkach
W przypadku anginy o podłożu bakteryjnym z reguły występują gorączka i biały nalot na migdałkach (Getty Images)

2. Lekarka wyjaśnia, jak rozpoznać anginę ropną

Angina czyli zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne.

Objawy anginy ropnej to:

- W przypadku anginy bakteryjnej mogą dodatkowo wystąpić nudności, wymioty, nawet bóle brzucha. Wynika to z tego, że powiększone migdałki "przeszkadzają" i powodują odruch wymiotny - dodaje lek. Krajewska.

Lekarka wyjaśnia, że w przypadku anginy wywołanej przez wirusy, przebieg infekcji jest nieco inny. Rzadziej występuje wysoka gorączka.

- W przypadku większości infekcji gardłowych wywołanych przez wirusy - nie ma gorączki. Te najczęstsze objawy to trwający dwa-trzy dni ból gardła, lejący katar, który potem zmienia konsystencję, kaszel - najpierw suchy, potem mokry, ale może też w ogóle tego kaszlu nie być - zaznacza dr Krajewska.

- Katar, kaszel i ból gardła sugerują, że to raczej nie jest bakteria, tylko jakiś wirus, pytanie jaki - dodaje.

3. Lekarze stosują do oceny stanu pacjenta tzw. skalę Centora

Specjalistka mówi, że lekarze oceniają stan pacjenta na podstawie tzw. skali Centora, która pozwala na dość dokładną identyfikację osób z infekcjami bakteryjnymi. To o tyle ważne, że wyłącznie w przypadku infekcji bakteryjnych jest wskazane podanie pacjentom antybiotyków. Szacuje się, że ok. 70-80 proc. wszystkich zapaleń gardła ma podłoże wirusowe, a wówczas antybiotykoterapia nie jest potrzebna, a wręcz może być szkodliwa.

- Jeżeli jest gorączka, to przemawia bardziej za tym, że etiologia jest bakteryjna. Drugi punkt to brak kaszlu. Jeżeli jest kaszel i ból gardła, to bardziej wskazuje na infekcję wirusową. Powiększone węzły chłonne szyjne - w zakażeniu bakteryjnym są silniej powiększone, wysięk na migdałkach, białe naloty częściej świadczą o bakteryjnej etiologii. Ostatni punkt skali to wiek. U pacjentów od trzeciego do 14. roku życia najczęściej występują anginy bakteryjne, znacznie rzadsze są u młodszych dzieci oraz u osób powyżej 45. roku życia - tłumaczy lekarka.

- Sumujemy punkty za gorączkę, brak kaszlu, powiększone węzły chłonne, obrzęk migdałków i wiek, jeżeli mamy cztery-pięć punktów, to najprawdopodobniej jest to jednak angina bakteryjna i w takich przypadkach podajemy pacjentom antybiotyk. Jeżeli mamy jeden punkt - to z reguły mówimy o infekcji wirusowej. Jeżeli tych punktów mamy dwa-trzy, to najlepszym wyjściem jest szybki test w kierunku paciorkowca. Taki wymaz pobiera się z gardła - mówi lek. Krajewska.

Lekarka przyznaje, że to kryteria umowne, bo zdarzają się mniej typowe przebiegi. Ostatnio miała 60-letnią pacjentkę z anginą ropną, chociaż u starszych osób bakteryjne zapalenia gardła występują bardzo rzadko.

Jak leczyć wirusowe zapalenia gardła? Jak zmniejszyć ból, który mu towarzyszy?

- Najważniejsze jest nawilżanie gardła, picie dużej ilości płynów i leczenie objawowe. Jeżeli boli nas gardło, to wskazane jest nawet ssanie cukierków bezcukrowych, co pobudza produkcję śliny, zwiększa jej produkcję i też działa przeciwbólowo. Ważne jest regularne mycie zębów i w miarę możliwości unikanie klimatyzacji - radzi lekarka.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza