Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na zimowy 2020. Kiedy i jak przestawiamy zegarki?

Avatar placeholder
25.09.2020 21:09
Zmiana czasu z letniego na zimowy
Zmiana czasu z letniego na zimowy (123rf)

Zbliża się jesień, co oznacza, że będziemy przestawiać zegarki z czasu środkowoeuropejskiego letniego na środkowoeuropejski. I choć robimy to co roku, za każdym razem padają te same pytania: kiedy i czy przestawiać zegarek do przodu czy do tyłu?

1. Zmiana czasu w 2020 roku. Data

Od końca marca obowiązuje w Polsce tzw. czas środkowo letni (CEST: Central European Summer Time). Warto wiedzieć, że czas letni obowiązuje dłużej niż zimowy – trwa siedem miesięcy, zatem niedługo nastąpi jego zmiana z powrotem na czas zimowy, zwany po prostu środkowoeuropejskim (CET: Central European Time).

W tym roku przestawiamy zegarki na czas zimowy w ostatni weekend października z soboty na niedzielę, dokładnie z 24 na 25, czyli prawie za równy miesiąc. Pytanie, które wiele osób zadaje sobie co roku, brzmi: przestawiamy zegarki w przód czy w tył. Odpowiadamy zatem: cofamy wskazówki.Tym razem przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00.

2. Śpimy godzinę dłużej

Oznacza to, że dostajemy jedną godzinę gratis i będziemy mogli pospać dłużej lub wykorzystać ją w innych celach. To mała rekompensata za to, że słońce będzie wschodzić szybciej, ale także znacznie wcześniej zachodzić. Wieczory będą więc nawiedzać nas szybciej.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Dawniej, gdy nasze smartfony i inne urządzenia posiadające nowoczesne technologie, nie przestawiały zegarków za nas, trzeba było pamiętać o cofnięciu wskazówek, jednak dziś większość z nas właściwie może położyć się spać dokładnie jak co dzień. Jedynie osoby, które mają tradycyjne zegarki i zegary, powinny przestawić wskazówki przed położeniem się do łóżka z 24 na 25 października, co dla wielu może być znaczącym rytuałem.

3. Co z planami UE ws. zniesienia zmiany czasu?

Do zmiany czasu wszyscy w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, jednak warto pamiętać, że to rozwiązanie od lat jest krytykowane i uznawane za przestarzała i niepotrzebne przez ekspertów Unii Europejskiej. UE stawia te tezy m.in. w oparciu o wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych kilka lat temu. Aż 84 proc. z 4,6 mln ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. W efekcie UE przyjęła stosowną ustawę w tej sprawie. Państwa członkowskie do końca 2021 roku muszą zdecydować, który czas: CET czy CEST wybiorą jako jedyny obowiązujący.

Zobacz także: Bezsenność zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Nowe badania szwedzkich naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze