Kard. Kazimierz Nycz zasłabł podczas mszy. Miał udar
"Podczas Mszy św. Krzyżma w Archikatedrze Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz zasłabł. Został przewieziony do szpitala na badania diagnostyczne. Prosimy o modlitwę za Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego" - poinformował w czwartek 1 kwietnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej. Już wiadomo, co było przyczyną złego stanu zdrowia duchownego.
1. Kardynał Nycz w szpitalu
Już 5 minut po rozpoczęciu mszy, kardynał Nycz zachwiał się, a jego sekretarz oraz proboszcz archikatedry podali mu wodę. Liturgii wówczas nie przerwano. Jednak w czasie czytań mszalnych kardynał przeszedł do zakrystii, gdzie stracił przytomność. W liturgii zastąpił go biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Kardynała Nycza zabrało pogotowie.
2. Kardynał Nycz miał udar mózgu
"Kompleksowa diagnoza lekarska wykazała, że metropolita warszawski doznał niewielkiego w stopniu udaru niedokrwiennego" - poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej ksiądz Przemysław Śliwiński.
W przypadku udaru mózgu objawów nic nie poprzedza. Może się wydarzyć o każdej porze dnia, jednakże najczęściej zdarza się w nocy, a chorzy zaczynają odczuwać objawy udaru mózgu po przebudzeniu. Często zdarza się również podczas wykonywania codziennych czynności.
W czasie udaru objawy zależą od lokalizacji ogniska uszkodzenia tkanki mózgowej. Pogorszenie stanu ogólnego następuje nagle, często po dużym wysiłku lub stresie.
Objawy udaru mózgu:
- nagły silny lub bardzo silny ból głowy, wymioty, zaburzenia świadomości,
- zaburzenia funkcji ruchowych, pojawia się niedowład lub porażenie mięśni twarzy, kończyn lub połowy ciała,
- problemy z mową,
- pojawiają się zaburzenia czucia, które najczęściej występują po jednej stronie ciała,
- zaburzenia widzenia,
- zawroty głowy, problemy z równowagą i koordynacją.
Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności – 70 proc. chorych jest dotkniętych kalectwem o różnym nasileniu. Kolejne incydenty udarowe pogłębiają niepełnosprawność ruchową, intelektualną i językową, a także skracają życie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- AstraZeneca a szczepienia seniorów. Prof. Robert Flisiak: "Tą szczepionką powinny być szczepione tylko osoby młode" (WIDEO)
- AstraZeneca już pracuje nad szczepionką na jesień. Czy szczepienia na COVID-19 będą okresowe?
- Groźne powikłania po COVID. Dr Sutkowski: w dalszym ciągu utrzymuje się tendencja późnego zgłaszania do lekarza (WIDEO)
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.