Katarzyna Figura cierpi na nieuleczalną chorobę. To problem 3 milionów Polaków
Wybitna aktorka i osobowość telewizyjna rzadko zdrada kulisy swojego życia prywatnego. Jednak w najnowszym wywiadzie uchyliła rąbka tajemnicy, ujawniając, że zmaga się z poważnym schorzeniem, na które cierpiał także jej ojciec.
1. "Stosunkowo niedawno się dowiedziałam"
Katarzyna Figura to aktorka teatralna i telewizyjna, która w marcu 2023 r. skończyła 61 lat. W latach 80. i 90. zapisała się jako polska ikona kobiecości, zapadając telewidzom w pamięci dzięki kultowym produkcjom tj. "Kingsajz", "Żurek", "Kiler".
Aktorka nieczęsto opowiada o swoim życiu prywatnym, jednak niedawno pojawiła się w programie "Rogalska Show" emitowanym na antenie TVN Style. Tam ujawniła, że jest przewlekle chora.
- Mam cukrzycę. (…) Stosunkowo niedawno się dowiedziałam, że ta cukrzyca potrzebuje spokoju. Muszę nad tym systemem nerwowym bardzo panować – powiedziała aktorka w rozmowie z Marzeną Rogalską.
Wyjawiła również, że choroba nie była dla niej czymś zaskakującym, bo poznała ją bliżej przez to, że na cukrzycę chorował także jej ojciec. - Problem cukrzycy jest mi dobrze znany, ponieważ mój tata był diabetykiem. Zmarł prawie cztery lata temu na raka. Gdy miał około pięćdziesiątki okazało się, że choruje na cukrzycę. Musiał przyjmować insulinę i używać glukometru – wyjaśniła.
2. Powikłania mogą być dramatyczne
Katarzyna Figura wyznała, że pilnuje diety i kilka razy dziennie mierzy poziom cukru. Pomaga jej w tym sensor, małe, automatyczne urządzenie, które umieszcza się na ramieniu. Dokonuje ono pomiarów i ostrzega w przypadku, gdy są nieprawidłowe.
- Skanuję i mam 110. Jest dobrze. To jest taki wręcz zakres bardzo bezpieczny. Czyli nie mam stresu, spotykając się i rozmawiając z tobą, z państwem i jestem zdrowa – powiedziała w czasie programu.
Choroba uznawana dziś przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za cywilizacyjną dotyka ponad 440 milionów osób na świecie. W Polsce według szacunków mamy około trzech milionów diabetyków, z czego 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2. Nawet jedna czwarta chorych może nie być zdiagnozowana.
Niestety często cukrzyca daje mało charakterystyczne objawy, co może prowadzić do bagatelizowania choroby przez długi czas. Na uwagę jednak zasługują takie dolegliwości jak:
- problemy skórne,
- nadmierne pragnienie i suchość w ustach,
- częste oddawanie moczu,
- zaburzenia lipidowe,
- problemy ze wzrokiem lub słuchem,
- wolne gojenie ran,
- infekcje grzybicze,
- przemęczenie, rozdrażnienie i nerwowość.
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do rozwoju nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i zawału, a nawet udaru mózgu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.