Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa
1. Przygotowanie do pierwszej wizyty u psychologa
2. Pytania, które może zadać psycholog
3. W jaki sposób rozmawiać z psychologiem dziecięcym?
4. Jak wybrać psychologa dziecięcego
Decyzja o zabraniu dziecka do psychologa nie należy do najłatwiejszych. Rodzice nierzadko czują lęk i wstyd – uważają, że udanie się do psychologa dziecięcego oznacza, że zawiedli jako rodzice, ponieśli klęskę i okazali się kiepskimi rodzicami. To jednak zupełnie nie tak – decyzja o zabraniu dziecka do psychologa dziecięcego świadczy o rodzicielskiej mądrości, miłości i trosce o dobro dziecka. Nierzadko rodzice boją się też, bo nie wiedzą, co ich czeka w gabinecie psychologa. Na szczęście można się do tego przygotować! Przeczytaj w jaki sposób!
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego - jak się przygotować
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego może budzić szereg obaw i wątpliwości. Sporo z nich związane jest z tym, że przy pierwszej wizycie nie do końca jeszcze wiadomo jak to wygląda i czego się spodziewać. A ludzki umysł jest już tak skonstruowany, że obawia się tego, czego nie zna.
Dużo obaw wokół wizyt u psychologa dziecięcego związane jest też z poczuciem wstydu, które powiązane jest ze swoistym tabu, które, niestety, nadal jeszcze jest obecne w ludzkiej świadomości. Na szczęście to się już zmienia i obecnie coraz więcej osób otwarcie przyznaje się, że korzysta z pomocy psychologa dziecięcego, by pomóc dziecku uporać się z jego problemami. Każdy ma problemy – czasami urastają one do rangi tak poważnej, że nie sposób poradzić sobie z nimi samodzielnie. A wtedy żadnym wstydem jest szukanie pomocy.
Strach związany z wizytą u psychologa dziecięcego można też rozwiać poprzez wiedzę na temat tego, jak takie spotkanie przebiega. Jeśli będziesz przygotowany, całe spotkanie będzie też bardziej owocne. Jak się przygotować do wizyty u psychologa dziecięcego?
Przede wszystkim przygotuj sobie historię medyczną dziecka – nierzadko problemy natury psychologicznej biorą się z powodu chorób czy mogą mieć związek z przyjmowanymi lekami, dlatego psycholog musi mieć wgląd w historię medyczną, by zdobyć jak największą orientację.
Jeśli masz opinie dotyczące dziecka z innej poradni pedagogiczno-psychologicznej, również weź ją ze sobą, by psycholog dziecięcy mógł się z nią zapoznać. Zabierz ze sobą też opinie pedagoga szkolnego, nauczyciela-wychowawcy lub oceny opisowe dziecka, które zostały sporządzone w szkole – jeśli je posiadasz.
Jeśli masz jakieś pytania do psychologa, jakiś aspekt chcesz bardziej zaakcentować lub chcesz się po prostu czegoś od niego dowiedzieć – nie bój się pytać. Jeśli natomiast boisz się, że o czymś zapomnisz – spisz sobie wszystko na kartce w punktach i zabierz ją ze sobą.
Pamiętaj, że pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego odbywa się jeszcze bez obecności dziecka. To czas na to, by szczerze porozmawiać z psychologiem i ustalić wspólny plan działania, by pomóc dziecku z jego problemem.
Pytanie jakie może zadać psycholog
Psycholog podczas pierwszej wizyty może Cię zapytać o wiele rzeczy – wszystkie one będą miały na celu jak najlepsze zrozumienie istoty problemu Twojego dziecka. Dlatego na pewno zapyta Cię jaki problem spowodował, że w ogóle została podjęta decyzja o skorzystaniu z jego pomocy. Zapyta o to kiedy problem został zaobserwowany, w jakich okolicznościach i jak się objawia.
Będzie pytał też o dziecko – o jego charakter, zainteresowania, osiągnięcia szkolne i relacje z rówieśnikami. A także o to, czy od momentu, w którym udało Ci się zaobserwować dany problem, to jak zmieniło się zachowanie dziecka.
Kolejne pytania mogą dotyczyć rodziny – w końcu to jest środowisko najbliższe dziecku, a to, co się dzieje w rodzinie i relacje, które w niej panują nie pozostają bez wpływu na rozwój i zachowanie młodego człowieka.
Psycholog będzie chciał też ustalić z Tobą plan działania. To nie jest człowiek, który magicznie rozwiąże wszystkie problemy Twoje i dziecka. Do tego potrzeba pełnej współpracy od Twojej strony. Razem ustalicie cele do których będziecie dążyć, by pomóc dziecku poradzić sobie z trudną sytuacją, w której się znajduje.
Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym
Wizyta u psychologa dziecięcego może być stresująca – zwłaszcza ta pierwsza, gdy jeszcze nie bardzo wiesz, czego się spodziewać i jak będzie wyglądała wasza wspólna współpraca. A przecież to właśnie wspólne działanie jest kluczowe, by pomóc dziecku. Dlatego bardzo ważne jest to, by rozmawiać z psychologiem szczerze i otwarcie.
Nie ma potrzeby kłamać – psycholog i tak zorientuje się, że mijasz się z prawdą czy pomijasz pewne, istotne fragmenty, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla dziecka. Kłamanie i przemilczanie ważnych faktów może doprowadzić do tego, że pomoc nie będzie tak skuteczna, jak mogłaby być, a cały proces będzie trwał o wiele dłużej.
Ważne jest to, by wypracować z psychologiem dziecięcym wspólną płaszczyznę porozumienia i nie tratować go jak przeciwnika. Psycholog dziecięcy nie chce dla Twojej rodziny źle – on chce jej pomóc, ale do tego potrzebuje Twojego wsparcia i pełnej współpracy.
Dobry psycholog dziecięcy - jak wybrać
Wybór psychologa dziecięcego ma bardzo duże znaczenie. Musisz w końcu wybrać osobę, z którą będziesz współpracował dla dobra swojego dziecka i razem z nim pokonywał wszelkie problemy, które dręczą dziecko.
Dlatego istotne jest, by znaleźć takiego psychologa, przy którym będziesz mógł czuć się swobodnie – w przypadku psychologa dziecięcego, współpraca z rodzicami jest kluczowa dla właściwej pomocy dziecku.
Możesz skorzystać z pomocy Internetu, by zrobić rozeznanie w gabinetach psychologicznych i poszukać tego, który cieszy się dobrymi opiniami ludzi. Możesz też spróbować popytać znajomych – możesz być zdziwiony tym, ile osób ma coś do powiedzenia w tym temacie, bo też było już lub planuje właśnie wyprawę z dzieckiem do psychologa dziecięcego.
Jeżeli potrzebny Ci psycholog dziecięcy Warszawa może Ci sporo zaoferować. Mieszkańcy stolicy i okolic mogą liczyć na kompleksową pomoc w jednym z naszych gabinetów. Nie bój się pytać u źródła – zadzwoń i umów się na pierwszą wizytę. Rozpocznij walkę o lepsze życie Twojego dziecka i całej Twojej rodziny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.