Trwa ładowanie...

Kolorowe soczewki - dla kogo, rodzaje, bezpieczeństwo

Soczewki kontaktowe kojarzą się nam z korekcją wady wzroku. Dla niektórych podstawowa funkcja soczewek przestała być wystarczająca. Wielu traktuje je również jako modny dodatek czy element stylu, który pozwala im się wyróżniać na tle innych. Dla takich właśnie osób stworzono kolorowe soczewki, które mogą być doskonałą formą wyrażenia swojego charakteru czy elementem przebrania np. na Halloween.

Zobacz film: "Jak założyć soczewki?"

spis treści

1. Kolorowe soczewki – dla kogo?

Obecnie postęp technologii jest tak szybki, że nie ma ograniczeń co do grupy osób, które mogą korzystać z kolorowych soczewek bądź nie. Używać ich mogą zarówno osoby bez żadnej wady wzroku, jak i krótkowidze czy dalekowidze. Oczywiście, najlepiej, aby okulista albo optometrysta wyraził brak przeciwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.

Zazwyczaj korzystają z nich kobiety, ale jest coraz większe grono mężczyzn, którzy przekonują się do tej formy soczewek. Korzystający mogą ich używać, by powiększyć swoje oczy, zmienić ich kolor czy potraktować jako część stroju czy przebrania, w zależności od potrzeb. Ostatnia grupa najczęściej korzysta z soczewek jednodniowych, które są zakładane wyłącznie na konkretną okazję.

Zaćma: rodzaje soczewek (WIDEO)
Zaćma: rodzaje soczewek (WIDEO)

Leczenie zaćmy polega na chirurgicznej wymianie zmętniałej soczewki na nową. Istnieją różne rodzaje soczewek...

zobacz galerię

2. Kolorowe soczewki – rodzaje

W odniesieniu do czasu użytkowania soczewek możemy wyróżnić soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. Dla osób chcących wykorzystać je jednorazowo na pewno dużym atutem jest fakt, że po użyciu po prostu należy je wyrzucić i nie martwić się ich pielęgnacją. Inaczej jest oczywiście z soczewkami na dłuższe okresy czasu. Wtedy trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację na co dzień. Chcąc dokonać podziału soczewek ze względu na ich właściwości kolorystyczne, można wyróżnić soczewki:

  • soczewki wzmacniające naturalny kolor oczu – zazwyczaj podbijają naturalny odcień tęczówki dzięki temu, że ich kolor jest bardziej żywy, ale utrzymany w pokrewnej tonacji; zazwyczaj półprzeźroczyste,
  • soczewki zmieniające kolor oczu – charakteryzują się odważnymi, elektryzującymi kolorami, całkowicie zmieniającymi naturalny odcień tęczówki; zazwyczaj są nieprzeźroczyste,
  • soczewki pogłębiające spojrzenie – odbijają światło w tęczówce tworząc niezwykły blask i głębię spojrzenia,
  • soczewki powiększające oczy – zazwyczaj oko wygląda na większe poprzez wykorzystanie soczewek, w których źrenica jest nienaturalnych rozmiarów,
  • soczewki wzorzyste (imprezowe) – ta grupa soczewek ograniczona jest jedynie wyobraźnią, w zależności od okazji możemy skorzystać z soczewek w kształcie kocich oczu, oczu wampira, oczu o nienaturalnych rozmiarach źrenicy czy soczewek z różnorodnymi symbolami na źrenicy.

Warto wiedzieć:

3. Kolorowe soczewki – bezpieczeństwo

Wybierając kolorowe soczewki, ale także każde inne, ważne by zwracać uwagę na ich jakość i dystrybutora. Najlepiej kupować je w salonach optycznych, dzięki czemu mamy pewność, że są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz przy wykorzystaniu wysokich norm produkcji. Sam barwnik znajdujący się w soczewce jest osadzony w jej wnętrzu, zatem nie istnieje żadne ryzyko, że dostanie się do oka i spowoduje szkodę dla naszego zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.