Krótkowzroczność - przyczyny, leczenie

Krótkotrwałość wynika z wydłużenia gałki ocznej, które prowadzi do uwypuklenia rogówki i soczewki. Promienie światła ogniskowane są zatem nie bezpośrednio na siatkówce, lecz przed siatkówką. Obrazy przesłane do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego są niedoskonale odwzorowane, przez co krótkowidz ma rozmyty obraz otaczającego go świata.

Zobacz film: "Co oczy mówią o Twoim zdrowiu?"

Krótkowzroczność prosta (osiowa) może zacząć się objawiać między okresem dziecięcym a okresem dojrzewania, ewoluuje wraz ze wzrostem przez 4 do 8 lat i stabilizuje się około 20. roku życia. Oczy są najczęściej równomiernie dotknięte tą wadą wzroku

Jest kilka objawów, które pozwalają rozpoznać krótkowzroczność: dziecko marszczy brwi, żeby lepiej widzieć, czyta z nosem w książce lub przybliża się do telewizora. Krótkowzroczność może też mieć podłoże chorobowe i wynikać z naruszenia dna oka pochodzenia naczyniowego. Ewolucja krótkowzroczności trwa całe życie i powoduje osłabienie wzroku, od 20 dioptrii w górę.

spis treści

1. Krótkowzroczność - przyczyny krótkowzroczności

Dziedziczność jest czynnikiem, który znacznie zwiększa prawdopodobieństwo krótkowzroczności. Jeśli rodzice noszą okulary, jest bardzo duża szansa, że ich dziecko również będzie ich potrzebowało. Jednak jak do tej pory nie odkryto odpowiedzialnego za to genu.

Na pojawianie się tej wady wzroku mają również wpływ czynniki zewnętrzne i nasze przyzwyczajenia. Według badań, może istnieć zależność między wczesną nauką czytania a krótkowzrocznością. Odpowiednie odżywianie także jest z nią powiązane - krótkowidze mają niedobór witaminy A, witaminy D i witaminy E.

Co twoje oczy mówią o zdrowiu?
Co twoje oczy mówią o zdrowiu? [13 zdjęć]

Oczy to nie tylko zwierciadło duszy. Jak się okazuje, to swoisty ekran, z którego można wyczytać ślady...

zobacz galerię

2. Krótkowzroczność - leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność można w łatwy sposób skorygować, za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Noszenie wklęsłych szkieł pozwala zrównoważyć promienie, cofając punkt ogniskowania światła na siatkówkę. Im większa jest krótkowzroczność, tym grubsze będą szkła. Obecnie dzięki nowej technologii, szkła kontaktowe są cieńsze i nie ma potrzeby nosić już szpecących „denek od butelek”.

Zobacz też:

Osoby, które nie lubią nosić okularów ani soczewek, mogą skorzystać z laserowej korekty wzroku. Metoda ta pojawiła się w połowie lat 80. i bardzo się od tego czasu udoskonaliła. W zależności od zastosowanej techniki polega ona na spłaszczeniu środowej części rogówki lub na wszczepieniu do oka sztucznej soczewki wklęsłej, na takiej samej zasadzie, jak przy katarakcie.

Należy jednak pamiętać o tym, że są to wciąż bardzo nowe techniki leczenia krótkowzroczności, których długofalowe skutki nie są do końca znane. Krótkowzroczność, jak wszystkie wady wzroku, wymaga stałej kontroli. Jedna lub dwie wizyty u okulisty w ciągu roku pozwolą śledzić rozwój choroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy