Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy każdy chory na COVID-19 zaraża wirusem innych?

Holenderscy lekarze prowadzą badania, aby ustalić, ilu jest ludzi, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale nie zarażają innych.

1. Kobieta zachorowała na COVID-19, ale nie zaraziła bliskich

47-letnia Sandra zdecydowała się na wykonanie testu na koronawirusa SARS-CoV-2 po wystąpieniu łagodnych objawów, o których myślała, że ​​są zwiastunem kataru siennego.

Powiedziała, że ​​była przekonana, że ​​to nie koronawirus, więc regularnie przytulała się do męża, całowała go, a także spała z nim w tym samym łóżku. Była zszokowana, gdy wynik testu okazał się pozytywny. Kobieta obawiała się, że mogła zarazić zarówno męża, jak i resztę rodziny, więc zaczęła się izolować w odrębnym pokoju.

"Nie chciałam ryzykować. Spałam w innym pokoju przez cały czas kwarantanny" - mówiła Sandra.

Mimo to, oboje byli przekonani, że jej mąż wkrótce zachoruje. Wszyscy byli zaskoczeni, kiedy uzyskał negatywny wynik testu na COVID-19.

Sandra miała też kontakt ze swoim 16-letnim synem, którego również nie zaraziła.

"Po prostu opiekowałam się nim jak zwykle: przytulaliśmy się i siedzieliśmy razem przy stole. Oczywiście bardzo się cieszę, że ich nie zaraziłam, ale to wszystko jest dziwne" - nie kryła zdumienia.

Sandra zachorowała na COVID-19, ale nie zaraziła domowników
Sandra zachorowała na COVID-19, ale nie zaraziła domowników (East News)

2. Badania Holendrów

W wyniku tej historii holenderski Uniwersytet Medyczny Erasmus MC rozpoczął badania w celu ustalenia, ile jest osób, które uzyskały pozytywny wynik testu, ale nie zarażają innych.

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska, który jest niezależną agencją badawczą i częścią holenderskiego Ministerstwa Zdrowia, pisze na swojej stronie internetowej, że ludzie zarażają najbardziej tuż przed wystąpieniem objawów. Dlatego tym bardziej uderzający jest fakt, że mąż i dzieci Sandry otrzymali wynik negatywny.

Dochodzenie opiera się na hipotezie roboczej, która głosi, że niektóre osoby, które uzyskały wynik pozytywny, rozprzestrzeniają tak mało cząstek wirusa, że ​​nie są w stanie zarażać innych. Badania wciąż trwają i nie jest jasne, kiedy poznamy ich wyniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.