Koronawirus. Delta sieje spustoszenie w Afryce. Szpitale i kostnice przepełnione
W Afryce obecnie rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa – powodem jest niewydolność systemu opieki zdrowia i brak szczepionek. Jak podaje "The Wall Street Journal", w Zambii nie ma miejsc w kostnicach, a m.in. w RPA brakuje dla chorych na COVID-19 miejsc w szpitalach.
1. W Afryce może dojść do katastrofy
Rekordowa liczba zakażeń prowadzi do braku łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Brakuje również tlenu, a kraje na całym kontynencie ponownie nakładają lockdowny. Rosną w związku z tym obawy wśród epidemiologów i przywódców politycznych, że może dojść do katastrofy zdrowia publicznego, tak jak to miało miejsce na wiosnę w Indiach.
Część ekspertów ostrzega, że wcześniejsze zakażenie innym szczepem koronawirusa może nie chronić przed Deltą, a więc odsetek populacji, który uważany był za odporną, jest ponownie podatny na zachorowanie.
2. Brak miejsc na intensywnej terapii, brak miejsc w kostnicach
W RPA rodziny przewożą chorych krewnych przez granice stanów, próbując zabezpieczyć dla nich nieliczne łóżka pozostałe na oddziałach intensywnej terapii.
"WSJ" przypomina, że pewnej czerwcowej nocy każdy z 30 pacjentów z COVID-19 przebywających na oddziale intensywnej opieki medycznej największego szpitala w Ugandzie zmarł, ponieważ skończyły się zapasy tlenu.
W stolicy Zambii, Lusace, lekarze twierdzą, że w kostnicach zabrakło już miejsc.
3. Niewydolność systemu opieki zdrowia, dramatycznie mały odsetek zaszczepionych
"Jesteśmy w uścisku niszczycielskiej fali (epidemii), która według wszelkich wskazań wydaje się być gorsza od tych, które ją poprzedziły" – mówił w niedzielę prezydent RPA Cyril Ramaphosa w przemówieniu telewizyjnym, ogłaszając w swym kraju nowe restrykcje związane z pandemią.
Trzecia fala infekcji w Afryce pojawia się w niebezpiecznym dla kontynentu momencie: zaledwie 1,1 proc. z 1,3 mld mieszkańców Czarnego Lądu jest w pełni zaszczepiony, zasoby medyczne wyczerpały się, lekarze są fizycznie i psychicznie wykończeni, a w niektórych przypadkach nawet nie dostają pensji, szpitale zaś nie przyjmują pacjentów ze względu na brak łóżek i tlenu medycznego – wskazuje "WSJ".
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.