Koronawirus. Mimo szczepień przeciw COVID-19 padł nowy rekord. W ciągu tygodnia przybyło 5,2 mln zakażonych
Mimo szczepień przeciw COVID-19 pandemia koronawirusa gwałtownie przyśpiesza. W ubiegłym tygodniu na całym świecie SARS-CoV-2 zakaziło się więcej osób niż w jakimkolwiek innym siedmiodniowym okresie od początku pandemii.
1. Bogate kraje się szczepią. Biedne muszą czekać
Ponad 5,2 mln osób na świecie uzyskało pozytywny wynik na obecność koronawirusa w ubiegłym tygodniu.
Analitycy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa wskazują, że pandemia koronawirusa przyśpiesza.
Gwałtownie rośnie też liczba zgonów z powodu COVID-19. W sobotę 17 kwietnia łączna liczba śmiertelnych przypadków przekroczyła 3 mln osób. Dla porównania zaledwie 3 miesiące temu donoszono, że liczba ofiar przekroczyła 2 mln osób.
Zdaniem naukowców, wzrost liczby przypadków zakażeń wskazuje na dysproporcje w dostępie do szczepionek przeciw COVID-19. Według informacji Bloomberga ok. 40 proc. wszystkich szczepionek trafiło do zaledwie 27 najbogatszych krajów, które stanowią 11 proc. światowej populacji.
Dzięki wysiłkom COVAX międzynarodowej inicjatywy mającej na celu bezpłatne dostarczenie szczepionek do najbiedniejszych krajów, do 8 kwietnia 38 mln dawek szczepionek trafiło do krajów Trzeciego Świata.
Tym samym wakcynacja objęła mniej niż 0,01 proc. światowej populacji. Cały kontynent afrykański otrzymał mniej niż 2 proc. światowej podaży szczepionek.
2. Indie. Prawie 300 tys. zakażeń na dobę
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor WHO, wezwał do zniesienia patentów na formułę szczepionek, co pozwoliłoby szybciej wyprodukować szczepionki i przyśpieszyć wakcynację.
Jednak duże firmy farmaceutyczne - w tym Pfizer i Johnson & Johnson - poprosiły prezydenta USA Joe Bidena o ochronę patentów na podstawie praw własności intelektualnej.
Przykładowo Indie są największym na świecie producentem szczepionek. Jednak większość tych dawek jest produkowana na eksport, a kraj walczy o zdobycie szczepionek, żeby zaszczepić własną populację. Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa tylko 1,2 proc., czyli 16,5 miliona populacji Hindusów zostało w pełni zaszczepionych.
Tymczasem w Indiach w ubiegłą niedzielę wykryto 273 802 nowych przypadków zakażenia w ciągu doby.
Z kolei Brazylia zgłosiła 461 048 nowych przypadków w ciągu ostatnich 7 dni. W tym kraju tylko 3,82 proc. obywateli zostało w pełni zaszczepionych.
Dla porównania naukowcy przyprowadzają dane z USA, gdzie prawie jedna czwarta Amerykanów jest już w pełni zaszczepiona, a wskaźnik zakażeń gwałtownie spadł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.