Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy zaobserwowali nowy objaw. COVID-19 może powodować problemy z przełykaniem

Naukowcy z Hiszpanii alarmują, że ponad połowa chorych na COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji, ma problemy z przełykaniem. To według lekarzy może tłumaczyć, dlaczego u zakażonych koronawirusem tak często występuje niedożywienie.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?"

1. COVID-19 a dysfagia ustno-gardłowa, czyli problem z przełykaniem

Nowy objaw COVID-19 zaobserwowali lekarze z dwóch szpitali w Katalonii. Według ekspertów dysfagia ustno-gardłowa jest regularnym symptomem u osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji.

COVID-19 może powodować problemy z przełykaniem
COVID-19 może powodować problemy z przełykaniem (Getty Images)

Hiszpańscy lekarze na podstawie swoich obserwacji napisali artykuł opublikowany przez portal "Redaccion Medica”.

Jak czytamy w publikacji, problemy z przełykaniem pojawiają się nawet u 53,1 proc. hospitalizowanych pacjentów. Najciekawszy jednak jest fakt, że ten symptom nie znika wraz z wyleczeniem choroby. Badacze stwierdzili, że nawet po trzech miesiącach od zakażenia się koronawirusem pacjent może cierpieć na dysfagię ustno-gardłową.

2. Koronawirus. Niedożywienie u pacjentów

Obserwacje Hiszpańskich naukowców potwierdzają poprzednie badania. Jedne z nich wskazuje, że u 75,3 proc. pacjentów z COVID-19 występuje ryzyko niedożywienia, natomiast u 27,1 proc. niedożywienie.

Lekarze przypuszczają, że niedożywienie u pacjentów z COVID-19 może wynikać właśnie z dysfagii ustno-gardłowej. Autorzy badania zapowiedzieli, że będą kontynuować obserwacje w kolejnych miesiącach, żeby potwierdzić swoją teorię.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Naukowiec z Wrocławia opracował śluzę do dezynfekcji. Teraz chce ją za darmo udostępnić szpitalom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.