Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Koronawirus w Polsce. Czy można brać leki w dniu szczepienia? Dr Bartosz Fiałek rozwiewa wątpliwości (WIDEO)

Mimo że szczepienia na COVID-19 przyspieszyły i coraz więcej ludzi przyjęło już pierwszą dawkę, to wiele dalej ma wątpliwości, czy może stosować stałe leki w dniu szczepienia i czy nie lepiej byłoby je odstawić. Gościem programu WP "Newsroom" był Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej, który zaznaczył, że nie należy modyfikować dotychczas przyjętego leczenia chorób przewlekłych.

- Nie modyfikujemy leczenia chorób przewlekłych, ale w przypadku np. chorób autoimmunologicznych często przyjmujemy preparaty, które działają immunosupresyjnie i hamują, zaburzają działanie układu odpornościowego. Mogą w ten sposób zaburzyć również generowaną odpowiedź odpornościową, która jest tym pożądanym skutkiem naszych szczepień - tłumaczy dr Bartosz Fiałek.

Jak dodaje, lekarz prowadzący powinien przede wszystkim ocenić ryzyko nawrotu choroby przewlekłej. Jeżeli nie ma takiego ryzyka, może zalecić odstawienie leku, który mógłby w jakiś sposób wpływać na układ immunologiczny.

- Mając np. reumatoidalne zapalenie stawów, gdzie pacjent jest w reemisji, czyli nie ma objawów i ryzyka nawrotu tej choroby, to mogę mu zalecić odstawienie jednego z leków hamującego odpowiedź immunologiczną, na dwa tygodnie. Jednak takie decyzje muszą być podejmowane przez lekarza prowadzącego - dodaje.

Ekspert apeluje, by samodzielnie nie podejmować takich decyzji. Każda ingerencja w leczenie chorób przewlekłych powinna być konsultowana ze specjalistą.

- Nie zmieniamy leczenia, kontynuujemy leczenie, tak jak zostało wcześniej zalecone - kwituje.

Więcej w WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza