Trwa ładowanie...

Koronawirus a smog. Czy wpływa na przebieg COVID-19? Prof. Simon i dr hab. Zielonka wyjaśniają

 Katarzyna Gałązkiewicz
29.01.2021 08:39
Koronawirus a smog. Czy wpływa na przebieg COVID-19? Prof. Simon i dr hab. Zielonka wyjaśniają
Koronawirus a smog. Czy wpływa na przebieg COVID-19? Prof. Simon i dr hab. Zielonka wyjaśniają (getty images)

"The Lancet" podaje, że Polska znajduje się w czołówce państw europejskich z najgorszym zanieczyszczeniem powietrza. Jak czytamy w magazynie naukowym, rocznie umiera z tego powodu 7,5 tys. do 12,2 tys. osób w naszym kraju. Jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że smog ma wpływ na koronawirusa. Jaki? - Zanieczyszczenia powietrza odgrywają rolę "pojazdów transportowych", dzięki którym wirus dostaje się do naszych dróg oddechowych - ostrzega dr Tadeusz Zielonka.

spis treści

1. Kiepskie powietrze w Polsce. To ma wpływ na epidemię

"The Lancet Planetary Health" publikuje analizę śmiertelności w Europie, która wynika ze złej jakości powietrza. W badaniu ujęto europejskie miasta o najwyższym wskaźniku śmiertelności wywołanej drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5) i dwutlenkiem azotu (NO2). Gdzie jest najgorzej? W Lombardii i na Górnym Śląsku. Z polskich miast w pierwszej 50-tce znalazły się: Żory, Wrocław, Radom, Warszawa, Kraków i Łódź.

Już podczas pierwszej fali koronawirusa donosiliśmy o rekordowej liczbie zakażonych na Śląsku. Już wtedy pojawiły się przypuszczenia, że może mieć to związek z większą ilością smogu w tej części kraju.

- Śląsk jest wyjątkowo przeludnionym regionem i wielu ludzi mieszka tu w kiepskich warunkach. Do tego dokłada się smog - mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego we Wrocławiu. - Związki zawarte w smogu plus pyły, które uszkadzają drogi oddechowe, wpływają na możliwość integracji wirusa, co sprawia, że jego wnikanie do organizmu się zwiększa.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Prof. Simon komentuje obecną sytuację szpitali w Polsce"

Dr hab. Tadeusz Zielonka przypomina, że do podobnych wniosków doszli eksperci z brytyjskiego Office for National Statistics, którzy analizowali przypadki zgonów wśród zakażonych koronawirusem. Na tej podstawie wysnuli tezę, że oddychanie smogiem zwiększa ryzyko śmierci u chorujących na COVID-19 nawet o 6 proc.

- Już wiosną zwracałem na to uwagę. To były pierwsze obserwacje, kiedy się zaczęła pandemia koronawirusa. Widać to było na przykładzie Włoch, gdzie wiele zachorowań dotyczyło Doliny Padu, czyli tej głównej zanieczyszczonej strefy włoskiej. Włosi wykazywali silną korelację między COVID-em a smogiem. Takie same korelacje wykazano później w Stanach, pokazując, że koronawirus dotykał przede wszystkim mieszkańców wschodniego i zachodniego wybrzeża - przypomina dr hab. Tadeusz Zielonka.

Koronawirus w Polsce. Czy smog wpływa na przebieg COVID-19? Prof. Simon wyjaśnia
Koronawirus w Polsce. Czy smog wpływa na przebieg COVID-19? Prof. Simon wyjaśnia (East News)

2. Smog uszkadza górne drogi oddechowe

Profesor Krzysztof Simon przyznaje, że smog otwiera drzwi różnym infekcjom, ponieważ negatywnie wpływa na górne drogi oddechowe i może przyczyniać się do zaostrzeń chorób przewlekłych.

- Smog przewlekle uszkadza górne drogi oddechowe. Do tego dochodzi palenie papierosów tak popularne w naszym kraju, (jak podaje CBOS, w 2019 r. papierosy paliło 26 proc. dorosłych Polaków - przyp. red.). Jeśli to wszystko połączymy, to liczba receptorów, które wychwytują tego wirusa i dysfunkcja tej śluzówki, sprzyja infekcji - wyjaśnia prof. Simon.

Dr Tadeusz Zielonka zauważa, że koronawirus może osadzać się na smogu i przemieszczać na drobinkach pyłu zwieszonego w powietrzu. Dzięki nim dłużej się utrzymuje i łatwiej dociera do naszych płuc.

- Z wcześniejszych badań niedotyczących tylko koronawirusa wiemy, że wirusy unoszą się w powietrzu, a zanieczyszczenia powietrza są dla nich nośnikiem. Wirus osadza się na tych cząstkach pyłu. My wdychamy jakieś drobne pyły, a na nich są wirusy. W związku z tym zanieczyszczenia powietrza odgrywają rolę pojazdów transportowych, dzięki którym one dostają się do naszych dróg oddechowych - tłumaczy pulmunolog. - Dla nas to są drobne pyły, ale dla wirusów o nanometrowych wielkościach to są olbrzymie cząstki, które stają się ich kulami transportowymi - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze