Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska mówi, jakich objawów COVID-19 nie należy lekceważyć (WIDEO)

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, była gościem programu WP "Newsroom". Lekarka wymieniła objawy COVID-19, których nie wolno lekceważyć.

Ekspertka przypomniała, że kiedy pacjent podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, najpierw powinien zgłosić się do lekarza POZ, który na podstawie teleporady oceni, czy objawy pacjenta wskazują na COVID-19.

- Pacjent w pierwszej kolejności powinien zadzwonić do swojego lekarza rodzinnego i powiedzieć mu, jak się czuje i jakie ma objawy. Lekarz po zleceniu testu, po dodatnich wynikach powinien wydać decyzję, co dalej należy zrobić z pacjentem - czy wymaga hospitalizacji, czy ma przechodzić chorobę w domu - wytłumaczyła lekarka.

Dr Cholewińska-Szymańska przyznała, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej są włączeni do walki z COVID-19 po to, aby byli odpowiedzialni za pierwszą, przedszpitalną selekcję pacjentów z koronawirusem. Dodała, że większość społeczeństwa przechodzi wirusa bezobjawowo lub skąpobjawowo.

- Mogą siedzieć w domu, na izolacji. To jest dla większości chorych wystarczające postępowanie. Jest 20 proc. osób, u których infekcja przebiega w bardzo ciężki sposób. Oni w sposób bezwzględny wymagają hospitalizacji - wyjśniła dr Cholewińska.

Lekarka dodała, że ci, u których objawy koronawirusa przedłużają się w czasie, są narażeni na ciężki przebieg choroby.

- Każdy przedłużający się objaw koronawirusa jak np. gorączka (...) pogarszający się kaszel, duszność pojawiająca się przy zwykłych czynnościach domowych, przy chodzeniu czy porannej toalecie, świadczą o tym, że niewydolność oddechowa jest duża i pacjent powinien znaleźć się w szpitalu - stwierdziła dr Cholewińska.

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.