Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dr Karauda wyjaśnia, jakie zmiany w płucach powoduje zakażenie SARS-CoV-2 (WIDEO)

Dr Tomasz Karauda, pulmonolog z oddziału chorób płuc Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi, był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz opowiedział o tym, jakie ślady w płucach może zostawiać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

- Wszystko zależy od tego, jaki jest przebieg samej choroby. To dosyć mocno koreluje, jeżeli przebieg choroby jest słaby, albo skąpo objawowy, wówczas i objawy w płucach są odpowiednio mniejsze i nie są tak często obserwowane, jak w przypadku ciężkiego przebiegu zakażeń. [...] W zależności od tego, na jakim etapie jest pacjent, to takie powikłania w płucach ma. Możemy sądzić, że ci, którzy wymagają wysokoprzepływowej tlenoterapii i tych bardziej zaawansowanych etapów, to są te osoby, które jeszcze całymi miesiącami będą wracały do swojej formy oddechowej, jeżeli uda się ich wypisać i wyleczyć, w takim stopniu, aby mogli funkcjonować w warunkach domowych. Takie osoby mają zmiany niekiedy do końca życia, wymagają przeszczepu płuc, ale większość z nich regeneruje się w pewnym stopniu, co pozwala na powolny powrót do normalności - wyjaśnił pulomonolog.

Lekarz dodał, że zmiany w płucach są jak blizny - część z nich zostaje do końca życia.

- A płuca to jest tylko jeden organ i nie jest oderwany od całego ciała. Pamiętajmy, że jeżeli w płucach się coś dzieje, to również serce jest obciążone - wyjaśnia dr Karauda.

Do jakich jeszcze komplikacji może dojść podczas zakażenia SARS-CoV-2 i po jakim czasie organizm będzie w stanie sobie z nimi poradzić?

Więcej w WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze