Koronawirus w wodzie. Czy można się zarazić przez picie wody albo kąpiel w basenie? Wyjaśnia dr Sutkowski
Koronawirusem można się zarazić drogą kropelkową, woda pitna nie stanowi zagrożenia, ale im bliższy kontakt między poszczególnymi osobami, tym większe ryzyko zakażenia. Dr Michał Sutkowski ostrzega przed wizytami na pływalniach. To jego zdaniem łatwa droga do rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV-2, bo w takim miejscu nikt nie jest w stanie używać maseczek.
1. Czy podczas kąpieli w basenie możemy się zarazić koronawirusem?
- W żadnym wypadku nie można powiedzieć, że koronawirus rozprzestrzenia się przez wodę, on się przenosi nawet nie drogą powietrzną, a kropelkową. Wirus SARS-CoV-2 ma powinowactwo do naszych dróg oddechowych, a podczas pływania są one wystawione na większą próbę - wyjaśnia dr Michał Sutkowski specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Kąpiel w jeziorze, morzu czy basenie nie stanowi ryzyka tylko w sytuacji, kiedy jesteśmy w wodzie sami, a wokół nas nie ma osób, które mogłyby być potencjalnym źródłem zakażenia. Bliski kontakt z innymi osobami - bez masek - stanowi ryzyko.
- Wyobraźmy sobie sytuację, w której w basenie pływa duża liczba osób, pływają blisko siebie, zdarza się, że kaszlą albo krztuszą się wodą - tłumaczy lekarz. - Trudno żeby pływali w maseczkach albo nawet w przyłbicach, to raczej niemożliwe - dodaje ekspert.
Korzystanie z basenu jest zdaniem lekarza ryzykowne ze względu na dość spore prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa. - Dotyczy to też takich miejsc jak mokre sauny i jacuzzi. Nie wynika to z tego, że woda w jakiś specjalny sposób sprzyja roznoszeniu wirusa, woda nie przenosi koronawirusa, ale groźne są wszystkie skupiska ludzi - zaznacza dr Sutkowski.
Wniosek jest jeden: korzystanie z basenu jest bezpieczne, kiedy jesteśmy tam sami lub obok nas nie pływa nikt inny. Kluczowy jest dystans.
2. Można iść na basen w strefie żółtej i czerwonej?
Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 17 października cała Polska znajduje się w strefie żółtej, co oznacza, że działalność basenów i aquaparków jest zawieszona, jednak istnieją pewne wyjątki.
Jak informuje Ministerstwo Sportu, z basenów mogą korzystać:
- osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego,
- osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniach sportowych,
- studenci i uczniowie - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
3. Czy przez wodę do picia można się zarazić koronawirusem?
Kiedy 20 kwietnia w Paryżu służby sanitarne wykryły koronawirusa w kilkudziesięciu ujęciach wody. Po wynikach badań władze stolicy Francji zablokowały dostęp do zanieczyszczonych ujęć. Jednocześnie zapewniając, że woda pitna jest bezpieczna i możną ją spożywać bez obaw, a woda z zanieczyszczonych ujęć jest wykorzystywana wyłącznie do mycia ulic i podlewania ogródków. To wydarzenie sprawiło, że ludzie zaczęli zadawać pytania, a naukowcy szukać odpowiedzi.
Czy można się zarazić przez picie zakażonych płynów. Dr Sutkowski uspokaja i zapewnia, że picie wody nie stanowi ryzyka, bo wirus nie przenosi się drogą pokarmową.
- Koronawirus może być wykryty w próbce wody, ale to są ilości śladowe, które mogą się znajdować w bardzo wielu miejscach, na wielu powierzchniach. Są to jednak ilości, które nie stanowią tzw. inokulum - to jest taka liczba patogenu, która zaraża - wyjaśnia lekarz.
Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dokumencie "Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus" przyznała, że występowanie koronawirusów w wodzie pitnej jest potencjalnie możliwe, nie ma jednak dowodów, aby w ten sposób mogło dochodzić do zakażeń.
Zobacz także: Czy poprzez dmuchanie w alkomat można się zarazić koronawirusem?WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.