Trwa ładowanie...

Kortyzol na lęk wysokości

Badania naukowców z uniwersytetów w Saarbrücken i Bazylei potwierdzają korzyści płynące ze stosowania kortyzolu, określanego hormonem stresu, przy przezwyciężaniu lęku wysokości.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

spis treści

1. Leczenie fobii

Naukowcy uznają fobie za wyuczone reakcje lękowe, których można się oduczyć poprzez desensytyzację, czyli odwrażliwianie. Terapia ta polega na wprowadzaniu chorego w kontakt z łagodną formą przedmiotu jego lęku, dzięki czemu intensywność strachu jest ograniczona. Przeprowadzone na zwierzętach badania wskazały, iż w procesie wygaszania lęku udział biorą glukokortykoidy, do których należy kortyzol. Odkrycie to skłoniło naukowców do przeprowadzenia eksperymentu z użyciem tego związku chemicznego na ludziach.

2. Badanie zastosowania kortyzolu w leczeniu fobii

Naukowcy przygotowali program desensytyzacji, w którym wzięło udział 40 uczestników cierpiących na lęk wysokości. W trakcie badań przeprowadzono 3 sesje, przed którymi część pacjentów otrzymywała 20 mg kortyzolu, a pozostali przyjmowali placebo. Przy pomocy specjalnego, wirtualnego kasku wprowadzano badanych w sytuacje, które wzbudzały w nich strach. Proszono ich także o wejście na 3 kondygnacje zewnętrznych schodów. Okazało się, iż po 3-5 dniach pacjenci przyjmujący hormon stresu odczuwali mniejszy lęk przed wysokością zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Intensywność strachu udało się ustalić za pomocą odpowiedniego kwestionariusza i dzięki pomiarom reakcji skórno-galwanicznej. Efekt działania leku utrzymywał się nawet po miesiącu od jego przyjęcia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.