Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Kubek niekapek

Avatar placeholder
09.09.2014 13:24
Kubek niekapek
Kubek niekapek (Zdjęcie autorstwa Gordon / CC BY-SA 2.0)

Kubek niekapek ma specjalną blokadę zapobiegającą wylewaniu się płynu, gdy np. malec przechyli kubek lub nawet obróci go do góry dnem. Kupując niekapek, warto zajrzeć pod spód zakrętki. Ustniki z blokadami mają niekiedy skomplikowaną konstrukcję i są trudne do mycia. Im prostszy mechanizm blokady ustnika, tym łatwiej go utrzymać w czystości.

1. Jaki kubek niekapek?

Na początku warto wybrać kubek niekapek z wygodnymi uchwytami do trzymania i miękkim dzióbkiem. Dobrze, by kubek miał narysowaną podziałkę – łatwiej będzie wtedy określić, ile mleka lub soczku wypija maluszek. Przy wyborze kubka niekapka zwracaj uwagę przede wszystkim na końcówkę, przez którą dziecko będzie piło. Końcówka musi być dosyć miękka i wyprofilowana, aby wargi układały się prawidłowo. Ma to wpływ na zgryz dziecka. Najlepiej, gdy końcówka jest ze wszystkich stron wypukła i nie ma zagłębień.

Należy zwrócić uwagę na obecność odpowietrzacza. W przeciwnym razie dziecko będzie łykało dużo powietrza podczas picia, a to może doprowadzić do bólów brzucha. Kubek niekapek powinien być wygodny w trzymaniu małą, dziecięcą rączką, a uchwyty pozbawione większych krawędzi. Dobrze sprawdzają się kubki „wstające”, czyli takie, które dzięki wyprofilowanemu denku zawsze same powracają do pozycji pionowej. Dziecko nie wyleje zawartości. Lepiej, gdy górna pokrywa kubka dla dzieci jest zakręcona, a nie nakładana. Unikniesz wówczas ryzyka niespodziewanego odpadnięcia pokrywki i wylania zawartości kubka na dziecko.

2. Od kiedy kubek niekapek?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Nauka picia z kubka niekapka wiąże się z odstawieniem butelki. Rozstaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. przeprowadzka, pojawienie się nowej pociechy w domu. Dobrym momentem są wakacje, kiedy to wszyscy mają wtedy więcej czasu i są zrelaksowani. Jeśli twój malec dopiero zaczyna naukę, kup mu kubek treningowy. Takie naczynia mają miękkie, elastyczne ustniki, zbliżone kształtem do smoczków, ale jeszcze nie tak twarde, jak plastikowe dzióbki w kubkach dla starszaków.

Kubki dla dzieci mają też twarde dzióbki oraz większe otwory i są przeznaczone dla dzieci starszych. Już dwulatki mogą pić z kubeczków, które zamiast dzióbków mają szerokie, gumowe rurki. Mechanizm picia z takiego naczynia przypomina picie przez słomkę. Ten sposób picia jest znakomitym sposobem ćwiczenia pomagającym w nauce prawidłowej wymowy.

3. Ustnik w kubku niekapku

Kubeczek musi być dostosowany do wieku swojego właściciela, a świadczy o tym właściwy ustnik. Kubek niekapek musi posiadać ustnik, który powinien być spłaszczony, półmiękki. Ustnik jest integralną częścią kubka i nie ulega wymianie. W środku jest gumowy element – sprawca „niekapkowości”, który można bez problemu zdjąć i całość wymyć bardzo dokładnie. Czasami ów element lubi odpadać, jeśli się go porządnie nie przyciśnie.

Akcesoria dla dzieci muszą być wykonane z tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz koniecznie posiadać atest zezwalający na podanie go małym dzieciom. Kubki niekapki powinny być łatwe do rozkręcenia i umycia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze