Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Kursy pierwszej pomocy

Kursy pierwszej pomocy
Kursy pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy człowiek, który nie jest obojętny na cierpienie innych. Wiele razy słyszy się, że ktoś się nie zatrzymał, widząc wypadek, bo i tak nie umiałby pomóc, bo nie wiedział co zrobić, bo bał się, że tylko zaszkodzi. To nie jest żadne usprawiedliwienie. Szkolenie pierwszej pomocy może przechodzić nie tylko młodzież w szkole, ale także my wszyscy, dla których ludzkie życie jest najważniejsze.

spis treści

1. Czego uczy kurs pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy daje wiedzę teoretyczną i podstawowe umiejętności, które mogą uratować ludzkie życie. Zwykle podczas takich szkoleń uczestnicy:

  • zaznajamiają się z anatomią i fizjologią układów oddechowego, krążenia, nerwowego i kostnego;
  • uczą się oceniać, czy poszkodowany jest przytomny;
  • poznają, czym jest pozycja boczna ustalona czy pozycja przeciwwstrząsowa;
  • ćwiczą wykonywanie sztucznego oddychania oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej;
  • dowiadują się, jak postępować z poszkodowanymi w wypadku drogowym;
  • uczą się, jak wydobyć ofiary z rozbitego pojazdu;
  • rozpoznają złamania, a także ćwiczą opatrywanie ran i urazów.

2. Jak wybrać kurs pierwszej pomocy?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Decydując się na kurs pierwszej pomocy, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, należy się zastanowić, czy chcemy za niego płacić. Podstawowe szkolenie kosztuje zwykle około 120 zł i trwa 4-6 godzin. Plusem jest fakt, że można je wykonać niemal natychmiast. Istnieje również możliwość zapisania się na bezpłatny kurs pierwszej pomocy. Są one organizowane przez różne fundacje. Ilość miejsc jest jednak zwykle ograniczona i dlatego może się to wiązać z koniecznością czekania na swoją kolej. Wybierając się na kurs pierwszej pomocy, trzeba się również zastanowić, jakie umiejętności chcielibyśmy zdobyć. Firmy oferują szeroki wachlarz różnych szkoleń. Są kursy pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, w urazach; kursy, które uczą udzielania pierwszej pomocy małym dzieciom.

3. Gdzie można przejść szkolenie pierwszej pomocy?

Kurs udzielania pierwszej pomocy można przejść, zapisując się na bezpłatne szkolenia lub na szkolenia bardziej ukierunkowane w stosunku do jednego działu. Na polskim rynku występuje szereg firm, które oferują tego typu szkolenia odpłatnie. Zasady pierwszej pomocy nabywane są także przez wiele osób uczących się na uczelniach wyższych, a szczególnie na uczelniach medycznych. Pierwsza pomoc jest przedmiotem obowiązkowym dla wszystkich studentów kierunków medycznych i niejednokrotnie studenci przechodzą taki kurs przynajmniej dwa razy w trakcie studiów. Obecnie coraz częściej wprowadzane są takie przeszkolenia w szkołach licealnych, gimnazjalnych, a nawet podstawowych. Ma to na celu wpajanie wiedzy od najmłodszych lat na temat ratowania ludzkiego życia, nauczenie podstaw pierwszej pomocy, a także uzmysłowienie, jak ważna jest pomoc drugiej osobie w nagłych wypadkach.

Dlaczego więc warto pójść na kurs pierwszej pomocy? Wypadek może zdarzyć się każdego dnia zarówno w domu, jak i na ulicy czy w pracy. Najczęściej w pobliżu nie ma lekarza, a to właśnie pierwsze minuty decydują o tym, czy poszkodowany przeżyje. Dlatego ważne jest, by każdy poznał zasady udzielania pierwszej pomocy, tak aby w razie potrzemy uratować zarówno swoich bliskich, jak i obcych ludzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze