Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pierwsza pomoc może komuś uratować życie. Wiedzę, jak udzielić pierwszej pomocy powinien posiadać każdy. Wystarczy znajomość podstawowych czynności. Warto wiedzieć, że nieudzielenie pomocy człowiekowi jej potrzebującemu, jest obłożone karą pozbawiania wolności nawet na trzy lata.
1. Resuscytacja
Resuscytacja pozwala utrzymać przy życiu osobę poszkodowaną. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy i jak poprawnie wykonać sztuczne oddychanie.
Zasady udzielania pierwszej pomocy:
- Zapewniamy bezpieczeństwo - zacząć należy od zapewnienia bezpiecznego miejsca zarówno poszkodowanemu, jak i osobie udzielającej pierwszej pomocy.
- „Czy wszystko w porządku?" - nim przejdziemy do wykonania sztucznego oddychania, warto upewnić się czy poszkodowany na pewno tego potrzebuje. W tym celu należy delikatnie potrząsnąć jego ramię. Jeżeli osoba poszkodowana jest przytomna, można ją zostawić w pozycji, w której się znajduje (pod warunkiem, że nie zagraża ona jego życiu). Następnie trzeba wezwać pogotowie i do przyjazdu karetki monitorować stan poszkodowanego.
- Osoba poszkodowana jest nieprzytomna – zasady udzielania pierwszej pomocy jasno precyzują co w takiej sytuacji należy zrobić. Nieprzytomną osobę należy odwrócić na plecy, jego głowę odgiąć (jedną rękę kładzie się na czole i w ten sposób odgina się głowę poszkodowanego, kciuk i palec wskazujący powinny być wolne by w razie konieczności wykonania sztucznego oddychania zatkać nimi nos) i unieść żuchwę. W ten sposób udrożni się drogi oddechowe.
- Sprawdzamy czy nieprzytomny oddycha - pierwsza pomoc zaczyna się od znalezienia oddechu. Należy zwrócić uwagę na ruchy klatki piersiowej, na szmer oddechu przy ustach. Żeby sprawdzić, czy poszkodowany oddycha, należy przybliżyć policzek do jego twarzy. Jeżeli wyczujemy oddech, możemy ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej, a następnie wezwać pogotowie.
- Osoba nieprzytomna nie oddycha – najpierw wezwij pogotowie, następnie przejdź do udzielania pomocy. Sprawdź czy w jamie ustnej poszkodowanego nie ma ciał obcych, jeśli są, usuń je. Wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy ratownicze. Resuscytację wykonuj do momentu odzyskania przez nieprzytomnego oddechu lub do przyjazdu karetki.
2. Pierwsza pomoc przy krwotoku wewnętrznym
Na skutek urazu brzucha, urazu klatki piersiowej, złamania lub zwichnięcia może dojść do pęknięcia naczyń krwionośnych organizmu. Krwotok wewnętrzny objawia się bólem w okolicy stłuczenia, zimną i wilgotną skórą, omdleniem i wystąpieniem nudności, bladością, rozszerzonymi źrenicami, bezdechem, nieregularnym pulsem, opuchlizną i sinieniem. Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku krwotoku wewnętrznego powinno zacząć się od zapewnienia bezpieczeństwa osobie poszkodowanej. Następnie należy wezwać pogotowie, a jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, można rozpocząć resuscytację oddechowo-krążeniową.
3. Udzielenie pierwszej pomocy przy zwichnięciu
Zwichnięcie rozpoznaje się gdy palec, ramię, nadgarstek lub noga zaczynają puchnąć. Przez skórę będzie można zauważyć przemieszczoną kość, miejsce zwichnięcia stanie się bolące i wrażliwe, zmieni się kolor skóry. Pierwsza pomoc w przypadku zwichnięcia polega na usztywnieniu zwichniętego miejsca i utrzymywaniu go uniesionego lekko do góry.
4. Pierwsza pomoc przy złamaniach
Zasady udzielenia pierwszej pomocy przy złamaniach informują, że należy zatamować krwawienie i przykryć miejsce otwartego złamania gazą lub chusteczką. Złamana kończynę należy unieruchomić. W tym celu można przybandażować ją do ciała lub drugiej nogi. Poszkodowany może doznać szoku pourazowego, dlatego należy go uważnie obserwować.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.