Łamie cię w kościach? Sprawdź, czy nie jesteś meteoropatą!
Nieprzyjemna aura za oknem raczej nikogo nie zachęca do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Jeżeli jednak najmniejszy deszcz lub zmiana temperatury przyprawia cię o ból głowy, a przy tym czujesz senność, drażliwość oraz znaczne osłabienie, przyczyną takiego stanu może być nadmierna wrażliwość na pogodę. Jak aura może wpływać na nasze samopoczucie i czy można temu zaradzić?
1. Czym jest meteoropatia?
W ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba osób, które negatywnie reagują na zmiany pogody. Meteoropatia może pojawić się na różnych etapach życia i, chociaż nie jest uznawana za chorobę, stanowi przyczynę wielu przykrych dolegliwości, które zakłócają codzienne funkcjonowanie. Nasze samopoczucie może zmieniać się w zależności od temperatury, ciśnienia czy wilgotności powietrza. Najczęściej meteoropaci skarżą się na bóle głowy, mięśni i stawów. W wielu przypadkach pojawiają się także problemy ze snem, przygnębienie, a nawet stany depresyjne. Objawy mogą nasilać się u osób starszych i przewlekle chorych. Gwałtowne zmiany pogody są niebezpieczne szczególnie dla tych, którzy mają problemy z krążeniem. Nagłe skoki ciśnienia mogą bowiem być przyczyną zawałów.
Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również płeć, gdyż okazuje się, że dużo bardziej wrażliwe na zmiany pogody są kobiety. Intensywność odczuwania objawów często wiąże się z kondycją fizyczną i psychiczną. Przepracowanie, stres oraz nieodpowiednia dieta mogą znacznie osłabić funkcjonowanie układu nerwowego, w związku z czym jest on dużo bardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych, np. w postaci niekorzystnych warunków pogodowych. Zwiększoną wrażliwość na zmiany aury wykazują mieszkańcy dużych miast.
2. Jak sobie radzić z meteoropatią?
Niestety, w aptekach nie znajdziemy lekarstwa na meteoropatię. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z jej objawami? Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej codziennej aktywności, a następnie wprowadzić kilka zmian do dotychczasowego stylu życia. Jeżeli do tej pory unikałeś ruchu, być może czas pomyśleć o siłowni lub zajęciach fitness. W przypadku gdy brakuje ci czasu na regularne treningi, dobrym pomysłem będzie poranna gimnastyka w postaci kilku łatwych i szybkich ćwiczeń. Możesz także wybrać się na krótki wieczorny spacer, który dotleni twój organizm i pomoże się zrelaksować po ciężkim dniu. Zadbaj również o odpowiednią ilość snu i spożywanie pełnowartościowych posiłków bogatych w magnez i witaminy. Osoby wrażliwe na pogodę powinny raczej zrezygnować z sięgania po środki farmakologiczne, które mogą powodować wiele skutków ubocznych. Lepszym rozwiązaniem będą preparaty ziołowe, łagodzące niepożądane objawy. W przypadku stanów napięcia i zwiększonej drażliwości na skutek zmiany pogody możemy wykorzystać uspokajające właściwości melisy czy np. kozłka lekarskiego.
Pamiętaj, że dolegliwości, które z początku mogą wskazywać na meteoropatię, w rzeczywistości nie muszą być spowodowane zwiększoną wrażliwością na pogodę. Jeżeli zatem utrzymują się przez dłuższy czas, nie należy ich lekceważyć, gdyż mogą być objawem poważniejszego schorzenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.