Trwa ładowanie...

Leczyć czy umierać, czyli ile w Polsce czekamy na wizytę u specjalisty?

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:53
Oczekiwanie na wizytę u specjalisty w Polsce często znacznie się wydłuża
Oczekiwanie na wizytę u specjalisty w Polsce często znacznie się wydłuża

Dostępność do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Kolejki do lekarzy specjalistów są coraz dłuższe. Jak wynika z danych zgromadzonych w lutym i marcu 2016 r. przez Fundację Watch Health Care, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne systematycznie się wydłuża, a tym samym stan opieki zdrowotnej w Polsce ulega pogorszeniu.

spis treści

1. Raport bez cienia złudzeń

Raport Fundacji Watch Health Care został opracowany na podstawie ostatniej analizy danych zbieranych w lutym i marcu 2016 r. Głównym jej celem było sprawdzenie zachodzących zmian w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Okazuje się, że średni czas oczekiwania na pojedyncze gwarantowane świadczenia wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim – niezadowalającym – poziomie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Bez względu na charakter świadczenia wynosi on średnio trzy miesiące. Innym równie niepokojącym raportem jest opublikowany w styczniu 2016 r. ranking EHCI – Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia. Wynika z niego, że w kategorii dostępu do leczenia, Polska otrzymała 100 pkt., natomiast Holandia, która jest w tej kwestii liderem, ma aż o 125 pkt. więcej.

2. W kolejkach bez zmian

Pomimo wysiłków Ministerstwa Zdrowia i wprowadzenia pakietu kolejkowego czas oczekiwania na wizytę u specjalisty nie zmniejsza się. Na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu pacjenci muszą czekać średnio 17,3 miesiąca. Najdłużej – na endoprotezoplastykę stawu kolanowego i endoprotezoplastykę stawu biodrowego.

Najbardziej zauważalny jest wzrost średniego czasu oczekiwania na świadczenia z dziedziny geriatrii. Znaczne wydłużenie kolejek nastąpiło w przypadku takich świadczeń zdrowotnych jak: rezonans magnetyczny, pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, wszczepienie stymulatora głębokiej stymulacji mózgu DBS oraz pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

To jednak nie wszystko. Jedną z najbardziej dotkliwych zmian jest długość oczekiwania na wizytę u geriatry – pacjent musi czekać około 5 miesięcy. W przypadku osób w podeszłym wieku tylko lekarz geriatra może prawidłowo zdiagnozować objawy i zapewnić optymalne leczenie, jednak w obliczu tak odległego terminu wizyty wielu seniorów po prostu rezygnuje z konsultacji.

Do specjalistów, do których dostęp jest najbardziej ograniczony, zalicza się również kardiologów (5,8 miesiąca). Na EKG metodą Holtera pacjent musi czekać 2,6 miesiąca, a na badanie echokardiograficzne serca – 3,4 miesiąca. Konsultacja z kardiochirurgiem to kolejne 4 tygodnie, koronarografia – 1,4 miesiąca. Czas oczekiwania na operację wymiany zastawki to 1,7 miesiąca. Nie zwiększył się również dostęp do świadczeń z zakresu rehabilitacji medycznej.

3. Bez skierowania

Narastające problemy z dostępem do publicznej służby zdrowia sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi prywatnej opieki medycznej. Wybierając ofertę, warto skupić się na kilku kryteriach, takich jak: czas oczekiwania na realizację usługi, cena poszczególnych abonamentów lub pakietów, szczegółowy zakres bezpłatnych świadczeń w ramach produktu, jakość usług czy możliwość wyboru placówki medycznej. Ogólnopolskie Centrum Medyczne różnicuje swoją ofertę, by zaspokoić potrzeby różnych pacjentów. Największym zainteresowaniem cieszą się produkty dla seniorów. To nie dziwi ze względu na fakt, że jest to grupa wiekowa najbardziej potrzebująca usług zdrowotnych i narażona na współistnienie kilku schorzeń. Dla tej grupy pacjentów przygotowaliśmy abonament z koordynacją leczenia przez specjalistę geriatrę oraz bardzo szerokim dostępem do badań profilaktycznych bez skierowania. Szybciej wykryta choroba jest tańsza w leczeniu i daje większe szanse na wyleczenie - mówi Łukasz Majewski, dyrektor ds. rozwoju Ogólnopolskiego Centrum Medycznego.

Niestety, nic nie wskazuje na to, że tendencje, które zostały przedstawione w raportach w ciągu kolejnych miesięcy czy lat ulegną zmianie. Nasze społeczeństwo nieuchronnie się starzeje, a to wymaga zapewnienia seniorom jak najlepszej opieki zdrowotnej. W przypadku osób starszych dłuższy czas oczekiwania na świadczenia medyczne zmniejsza szanse nie tylko na całkowite wyleczenie, ale w wielu przypadkach nawet na uratowanie życia.

Partnerem artykułu jest Ogólnopolskie Centrum Medyczne

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze