Lek AstraZeneki na COVID-19 skuteczny w ponad 80 proc. Nowe dane
Firma farmaceutyczna AstraZeneca opublikowała wyniki badań dotyczące leku na COVID-19. Chodzi o domięśniowy zastrzyk przeciwciał, nad którym pracowano od kilku miesięcy. Lek wykazuje się 83 proc. skutecznością w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na objawowe COVID-19 - przekazał w czwartek koncern farmaceutyczny.
1. AstraZeneca. Lek na COVID-19 skuteczny w 83 proc.
W osobnym badaniu AstraZeneca stwierdzono, że u pacjentów z lekkimi bądź średnimi objawami infekcji SARS-CoV-2 terapia lekiem nazwanym AZD7442 zmniejsza ryzyko pogorszenia się symptomów choroby o 88 proc. w przypadku, gdy lek podany jest w ciągu pierwszych trzech dni od ich wystąpienia.
- Te nowe wyniki badania uzupełniają liczbę dowodów potwierdzających potencjał AZD7442 w przeciwdziałaniu i leczeniu COVID-19 - powiedział Mene Pangalos, wiceprezes ds. badań i rozwoju koncernu AstraZeneca.
We wcześniejszym badaniu z sierpnia br., lek wykazywał skuteczność na poziomie 77 proc. przeciw symptomatycznemu COVID-19 - zauważyła Agencja Reutera.
W opinii brytyjsko-szwedzkiego koncernu lek powinien być traktowany bardziej jako zapobiegawczy niż leczniczy - dodano.
2. Lek skutecznie chroni przed Deltą
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, podkreśla, że wyniki badań można traktować z optymizmem.
- 83 proc. ochrona przed objawowym COVID-19 w przypadku leku opartego na przeciwciałach monoklonalnych to całkiem sporo. Jest to istotne, ponieważ, jak wiemy, wariant Delta obniża ochronę przed zakażeniem wszystkich dostępnych na rynku szczepionek. Dlatego też 83 proc. skuteczność czy to w przypadku preparatu przeciwciał monoklonalnych czy szczepionek uznać należy za wysoką – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Szuster-Ciesielska.
Zaangażowani w badania naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie i Uniwersytetu Columbia dokonali także wstępnej oceny leku pod kątem ochrony przed wariantami koronawirusa, w tym przed wariantem Delta. Wynika z niej, że AZD7442 skutecznie chroni przed nowymi mutacjami. Jest to pierwszy tego typu lek, który może zapewnić potencjalnie długą ochronę przed COVID-19.
Kiedy można się spodziewać wypuszczenia na rynek leku AZD7442 AstraZeneki?
- Na ten moment trudno wskazać termin, ponieważ nie wiadomo jak długo będzie procedował urząd regulacyjny, czyli Europejska Agencja Leków – kończy prof. Szuster Ciesielska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.