Trwa ładowanie...

Lek na mukowiscydozę

„New Scientist” informuje o nowym leku dla chorych na mukowiscydozę. Naukowcy potwierdzają, iż oprócz łagodzenia skutków choroby pozwala również na leczenie przyczynowe jednej z postaci mukowiscydozy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza to choroba o podłożu genetycznym, w wyniku której dochodzi do zagęszczenia śluzu zalegającego układ oddechowy i przewody trzustkowe. Gęsta wydzielina sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych i różnych chorób dróg oddechowych, w tym przewlekłego zapalenia płuc, oskrzeli i zatok. Przyczyną mukowiscydozy jest mutacja w genie kodującym transport jonów. W rezultacie transport ten jest zmniejszony, komórki odwodnione, a w płucach zalega śluz i masowo rozwijają się bakterie.

2. Badanie nowego leku na mukowiscydozę

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w trakcie którego część chorych na mukowiscydozę otrzymywała przez rok nowy lek, a druga część placebo. W wyniku eksperymentu funkcja płuc pacjentów przyjmujących farmaceutyk poprawiła się z 60% do 80%. Co więcej, ryzyko powikłań płucnych spadło o 55%, a chorzy przybrali na wadze około 2 kg. Oprócz tego obniżył się zazwyczaj wysoki w przypadku mukowiscydozy poziom chlorków w pocie. Działanie nowego leku polega na wpływaniu na białko CFTR związane z transportem jonów chlorkowych przez błony komórkowe. Farmaceutyk odblokowuje kanały transportu tych jonów, zapobiegając tym samym powstawaniu gęstej wydzieliny. Nowy lek okazał się skuteczniejszy od wszystkich dotychczasowych metod leczenia mukowiscydozy. Niestety, sprawdza się tylko u 5% chorych, a dokładnie u osób, u których występuje specyficzna mutacja.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza