Lekarka alarmuje. Marsz alergiczny zaczyna się od chorych jelit
Nasz organizm w różny sposób reaguje na alergeny w zależności od wieku. To zjawisko nosi miano marszu alergicznego. Pierwsze objawy często są bagatelizowane, ale jeśli nie podejmie się leczenia, łagodna alergia może przerodzić się w astmę. Lekarka alarmuje, że marsz zaczyna się od "chorych jelit".
1. Jak zapobiec marszowi alergicznemu?
Szacuje się, że w Polsce problem alergii dotyczy 12 mln osób, a z astmą zmaga się około czterech milionów Polaków. Duży odsetek alergików nigdy nie został zdiagnozowany, w rzeczywistości zatem liczby mogą być mocno niedoszacowane. Katar, kaszel czy świąd oczu, a nawet problemy jelitowe związane z alergiami m.in. na pyłki drzew, traw, roztocza kurzu domowego, pleśnie czy sierść zwierząt mogą być przez długi czas, nawet latami, bagatelizowane. W tym czasie nieleczona choroba może nasilać się, zmieniać swoją postać, a nawet przeistoczyć w groźną astmę.
Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana w opublikowanym niedawno wideo wyjaśnia, czym jest zjawisko marszu alergicznego.
- Najczęściej zaczyna się od chorych jelit, od tzw. zespołu przesiąkliwego jelita i alergii pokarmowych u dzieci, które potem przekształcają się w alergie na pyłki i wszelkie inne alergie - mówi lekarka, dodając, że alergie te mogą atakować oskrzela lub płuca.
Zgodnie z definicją marszu alergicznego zjawisko może trwać latami, a w kolejnych etapach rozwija się kolejno atopowe zapalenie skóry, astma czy alergiczny nieżyt nosa.
- Zadbaj o jelita, jeżeli chcesz zapobiec rozwojowi marszu alergicznego - radzi dr Cubała.
2. Skąd się bierze marsz alergiczny?
Wystąpienie marszu alergicznego ma związek m.in. z odmienną reakcją organizmu na alergeny. Np. z wiekiem rośnie tolerancja na alergeny pokarmowe, maleje za to tolerancja na alergeny wziewne. A z czego wynika ten nietypowy problem? Istnieje kilka teorii, a według niektórych to skutek współwystępowania we wczesnym dzieciństwie różnych schorzeń atopowych.
Ryzyko wystąpienia marszu alergicznego wzrasta również za sprawą takich czynników jak:
- genetyczne, np. występowanie alergii u rodziców,
- środowiskowe,
- brak leczenia istniejącej już alergii,
- sposób żywienia.
Niektóre badania wskazują również na związek pomiędzy wystąpieniem marszu alergicznego a dysbiozą jelit, czyli zaburzeniami mikrobioty jelitowej. Te z kolei mają prowadzić do nieszczelności jelit będącej skutkiem zaburzeniem bariery między światłem jelita a krwiobiegiem.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.