Trwa ładowanie...

"Nie jedz ich na sucho". Gastroneterolog pokazuje nagranie

 Karolina Rozmus
24.01.2024 12:35
Chia uchodzą za superfood, ale mogą być groźne. "Nie jedz ich na sucho"
Chia uchodzą za superfood, ale mogą być groźne. "Nie jedz ich na sucho" (TikTok)

Te małe ciemne ziarenka szturmem podbiły podniebienia ludzi na całym świecie. Nasiona chia jako źródło zdrowych tłuszczów i błonnika zaleca się dodawać do owsianek, a nawet deserów. Tymczasem niekiedy mogą prowadzić nawet do niedrożności w przewodzie pokarmowym.

spis treści

1. Uwaga na nasiona chia

Nasiona chia, a właściwie nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica) od kilku lat są niezwykle popularne, zwłaszcza wśród miłośników zdrowego odżywiania.

Doceniali je już Majowie, uważając, że mają magiczną moc, przez Azteków chia uznawane były za święte. Współczesna nauka potwierdza, że małe, czarne nasionka są niezwykłe. Stanowią źródło wartościowego białka i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, są źródłem błonnika, znajdziemy w nich wreszcie magnez, potas, cynk, przeciwutleniacze czy witaminy z grupy B i E. Korzystnie wpływają na układ krążenia, trawienny czy krwionośny. Ale prozdrowotne właściwości chia możemy odczuć tylko pod warunkiem umiejętnego włączenia nasion do diety.

Zobacz film: "Właściwości chia i siemienia lnianego"

Doktor Wendi LeBrett, gastroenterolog z UCLA Health w Kalifornii, alarmuje, że nasiona chia mogą przysporzyć wiele problemów w przewodzie pokarmowym. Lekarka, którą obserwuje na TikToku ponad 86 tys. osób, w jednym z nagrań opowiada o intrygującym przypadku medycznym, opisanym na łamach "American Journal of Gastroenterology". Wideo zaprezentowało zbitą masę nasion chia, która utknęła w przełyku pacjenta.

Nasiona chia napęczniały w przełyku 39-latka
Nasiona chia napęczniały w przełyku 39-latka ("American Journal of Gastroenterology")

- Nasiona Chia mogą wchłonąć do 27 razy więcej wody niż ich własna waga, więc nie jedz ich na sucho, bo wkrótce skontaktujesz się z lekarzem zajmującym się chorobami przewodu pokarmowego - wyjaśnia gastroenterolog.

Dlatego, jeśli posypujemy nimi nasze posiłki, narażamy się na niebezpieczeństwo. W połączeniu ze śliną nasiona chia pęcznieją, mogąc nawet prowadzić do problemów z oddychaniem. Do podobnego incydentu może dojść także w innych odcinkach przewodu pokarmowego - np. w jelitach, gdzie nasiona mogą odpowiadać na zaparcia, a nawet prowadzić do niedrożności.

@socalgastrodoc The chia seed needed to be removed endoscopically in this case (source: American Journal of Gastroenterology 109():p S244-S245, October 2014). There have also been cases of chia seed impacted other parts of the digestive tract like the small intestine #chia #chiaseeds #chiaseed #chiaseedpudding #digestivehealth #foodimpaction #endoscopy #gastroenterology #guthealth #learnontiktok #swallowingproblems #greenscreen ♬ original sound - socalgastrodoc

Lekarka ma jedną radę: by każdorazowo namaczać nasiona w odpowiedniej ilości płynów. - W przeciwnym razie w przewodzie pokarmowym może utworzyć się gęsty, mętny, betonowy bałagan - mówi dr Le Brett.

2. 39-latek miał problemy z połykaniem

Pochodzący z 2014 r. raport opisuje 39-letniego mężczyznę chorego na astmę, który stawił się w szpitalu w Północnej Karolinie. Skarżył się, że ma problemy z połykaniem. W wywiadzie przyznał, że ok. 12 godzin wcześniej połknął łyżkę nasion chia i popił je wodą.

Badania wykazały "niedrożność przełyku spowodowaną przez żel z napęczniałych nasion chia". Za pomocą endoskopu medycy usunęli przeszkodę z przełyku mężczyzny, co ciekawe musieli sięgnąć po sprzęt dedykowany niemowlętom. Masa zbitych nasion chia uniemożliwiała bowiem wykorzystanie endoskopu standardowych rozmiarów.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że nasiona chia zawsze należy zalać płynem przed spożyciem - tylko w takiej postaci są bezpieczne. "Mogą wchłonąć wodę wielokrotnie przekraczającą swoją masę, napęcznieć i utknąć w przełyku pacjenta, zwłaszcza jeśli w przeszłości miał on problemy z połykaniem".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze