Kichnięcie mogło go zabić. Lekarze musieli usunąć mu nos
Brandon Boothby z Florydy w USA stracił nos z powodu rzadkiej choroby. Jego organizm przestał wytwarzać nowe krwinki, co osłabiło go na tyle, że nawet kichnięcie mogło zakończyć się śmiercią mężczyzny.
1. Rzadka choroba autoimmunologiczna
Choroba zaatakowała nagle. Problemy Brandona zaczęły się, od grypopodobnych objawów. Stan zdrowia stopniowo zaczął się pogarszać. Mężczyzna był tak osłabiony, że co chwilę tracił przytomność.
W szpitalu zdiagnozowano u niego rzadką chorobę zwaną niedokrwistością aplastyczną, która dotyka jedną osobę na 500 tys. Organizm 31-latka przestał wytwarzać nowe krwinki, a "nieszkodliwe" patogeny mogły doprowadzić do jego śmierci.
- To tak poważna choroba autoimmunologiczna, że jeśli ktoś w twojej obecności kichnie, może dojść do śmiertelnej infekcji. Sprawia, że jesteś niezwykle podatny na działanie nieszkodliwych patogenów i bakterii, takich jak brud pod paznokciami - wyjaśnił mężczyzna w rozmowie z Mirror.
2. Przeszczep szpiku kostnego
Po zdiagnozowaniu choroby Brandon potrzebował przeszczepu szpiku kostnego. Każdego dnia musiał przechodzić transfuzje krwi, aby utrzymać swój stan na poziomie "umożliwiającym przeżycie".
Na szczęście znalazł się dawca, ale to nie oznaczało końca jego męki. Po przeszczepie szpiku nowe komórki zaatakowały zdrowe komórki gospodarza. Skutkowało to objawami przypominającymi egzemę i stanem zapalnym narządów.
Lekarzom wydawało się, że konieczne będzie usunięcie części jelit i założenie kolostomii, ale Brandon był wcześniej sprawny i zdrowy, więc udało mu się samodzielnie wyzdrowieć. Obyło się bez operacji.
3. Utrata nosa
U 31-latka rozwinęła się także infekcja grzybicza nosa. W ciągu kilku tygodni mogła dotrzeć do mózgu i oczu, więc lekarzom nie pozostało nic innego, jak po prostu usunąć zainfekowaną część. Brandon stracił nos.
- Kiedy rozwinęła się u mnie infekcja grzybicza nosa, zaczęła zjadać i zabijać tkankę, po czym rozwijała się coraz dalej – gdybym nie została całkowicie usunięta, dotarłaby do moich oczu w ciągu kilku tygodni, a do mózgu po miesiącu - dodaje 31-latek.
Po usunięciu nosa mężczyzna nie miał problemów z oddychaniem, ale zmagał się z bólem i obrzękiem. Nie przypuszczał, że przez chorobę straci część twarzy.
4. Szczęście w nieszczęściu
W pewnym sensie Brandon miał sporo szczęścia, był młody i wcześniej nie chorował, więc był na szczycie listy do przeszczepu. Mimo ogromnego cierpienia, po dwóch latach leczenie przyniosło oczekiwane skutki.
Chociaż nadal musi chodzić na comiesięczne badania kontrolne, mężczyzna wrócił do pracy na pełny etat jako strażak. Pragnie podnosić świadomość na temat rzadkiej choroby i wczesnych objawów, które obejmują:
- zmęczenie,
- duszności,
- nieregularne tętno,
- bladość skóry,
- częste i długotrwałe infekcje,
- krwawienia i z nosa i dziąseł,
- trudności z gojeniem się ran,
- gorączka,
- bóle i zawroty głowy,
- wysypki i siniaki na skórze.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.