Lekarka walczyła z rakiem jelita grubego. Doradza prosty nawyk, który może uratować życie
Dr Philippa Kaye, brytyjska lekarka znana z programów telewizyjnych, chorowała na raka jelita grubego. Podkreśla, że pacjent w prosty sposób może wykryć pierwsze objawy nowotworu. Wystarczy, że podczas wizyt w toalecie będzie sprawdzał jak wygląda stolec. To może uratować życie, bo wczesne wykrycie choroby, zwiększa szanse na wyleczenie.
1. Lekarka chorowała na raka, teraz przestrzega innych
Dr Philippa Kaye miała 39 lat, kiedy dowiedziała się, że ma raka jelita. Swoją walkę z nowotworem opisała w książce "Doctors get cancer too".
Tłumaczy, że pierwsze niepokojące objawy można wykryć samemu, we własnej toalecie. Regularna kontrola stolca to prosty nawyk, który może uratować życie. Tak właśnie było w jej przypadku.
2. Liczy się czas
Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Europie. Co roku w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. osób. Nowotwór może się rozwijać bezobjawowo przez wiele lat. Nawet jeśli pojawią się symptomy, to w początkowej fazie choroby mogą być nietypowe. To może opóźnić diagnozę.
Tymczasem szanse na wyleczenie zależą od wczesnego wykrycia choroby. Wówczas chory ma bardzo duże szanse na pokonanie nowotworu (nawet powyżej 90 proc.).
Dlatego tak ważna jest wiedza na temat objawów choroby, żeby w razie niepokojących sygnałów od razu skontaktować się z lekarzem.
Nie powinno się lekceważyć problemów z wypróżnieniem i zmian w wyglądzie stolca, które też mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze.
3. Rak jelita - objawy
Dr Kaye tłumaczy, że do najczęstszych objawów raka jelita należą m.in.:
- zaburzenia wypróżniania (biegunka, zaparcia lub uczucie niepełnego wypróżnienia),
- zmiana wyglądu stolca,
- krew w stolcu,
- ból brzucha,
- ból odbytu,
- guzek w jamie brzusznej,
- nagła utrata wagi,
- niewyjaśnione zmęczenie i osłabienie
- anemia.
Nietypowym objawem świadczącym o rozwijającym się nowotworze może być nawet brak apetytu lub pozornie niegroźne burczenie w brzuchu.
Do czynników ryzyka należą m.in.
- obciążenia rodzinne (rozpoznanie raka jelita u rodziców, rodzeństwa),
- wiek (ukończenie 45. roku życia),
- otyłość,
- niezdrowa dieta (m.in. dużo tłuszczów zwierzęcych),
- palenie papierosów,
- polipowatość jelita grubego,
- choroba Leśniowskiego-Crohna.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.