Trwa ładowanie...

Lekarz twierdził, że to skutek przeziębienia. Okazało się, że ma rzadki nowotwór

 Katarzyna Prus
05.06.2022 14:51
Okazało się, że guzek na szyi to objaw chłoniaka
Okazało się, że guzek na szyi to objaw chłoniaka (Instagram)

28-letnią kosmetyczkę zaniepokoił guzek na szyi. Lekarz uznał, że to skutek przeziębienia. Miesiąc później okazało się, że kobieta ma rzadki nowotwór i konieczna jest chemioterapia.

spis treści

1. "To tylko przeziębienie"

Paris Wells zaniepokoił nietypowy guzek, który zauważyła na szyi. Postanowiła skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Ten jednak nie dopatrzył się niczego poważnego i stwierdził, że powodem jest przeziębienie. Guzek jednak nie znikał, a wręcz zaczął rosnąć i twardnieć.

Kiedy Wells zrobiła szczegółowe badania, okazało się, że ma chłoniaka Hodgkina. To rzadki nowotwór, który rozwija się w układzie limfatycznym.

Zobacz film: "Nietypowe objawy chłoniaka"
Okazało się, że niepokojący guzek na szyi to objaw rzadkiego nowotworu
Okazało się, że niepokojący guzek na szyi to objaw rzadkiego nowotworu (Instagram)

- Miałam biopsję z rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową, które potwierdziły, że to rak - powiedziała 28-latka i przyznała, że diagnoza nią wstrząsnęła. - Mama przyjechała ze mną po wyniki biopsji. Płakałyśmy, ale lekarze powiedzieli, że można to leczyć chemioterapią - wyznała Wells.

2. Nowotwór młodych ludzi

Na ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina) chorują głównie młodzi ludzie w wieku od 20. do 40. roku życia. Tylko 20 proc. chorych ma powyżej 65 lat. Nowotwór częściej atakuje mężczyzn niż kobiety.

Nowotworowy rozrost komórek obejmuje na początku węzły chłonne, a następnie, w miarę rozwoju choroby, inne narządy.

Przez długi czas choroba może nie dawać żadnych objawów, a gdy wystąpią są niecharakterystyczne. Może to być m.in.:

  • niezamierzony spadek masy ciała,
  • gorączka,
  • nadmierna potliwość w nocy,
  • osłabienie,
  • świąd skóry.

Mogą także wystąpić niespecyficzne dolegliwości bólowe okolicy obojczyków i pach po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu.

Do czynników ryzyka zalicza się: obniżoną odporność, palenie papierosów, nadwagę, a także obciążenia rodzinne.

Przebieg choroby może być różny, także bardzo gwałtowny. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia, które wtedy daje lepsze efekty. Chłoniak Hodgkina jest uleczalny u 80 proc. chorych, u których wykryto chorobę we wczesnym stadium.

W Polsce rocznie diagnozuje się 700-800 nowych przypadków. W Wielkiej Brytanii co roku chłoniaka wykrywa się u ok. 2,1 tys. osób, a w USA u 8,5 tys. Trzy czwarte osób z tą chorobą przeżywa co najmniej 10 lat.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze