Trwa ładowanie...

Wyrzucanie leków

Avatar placeholder
23.07.2014 20:45
Wyrzucanie leków
Wyrzucanie leków

Każdego roku Polacy wyrzucają tony przeterminowanych i niepotrzebnych leków. Jest to marnotrawstwo pieniędzy, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na refundację leków. Gdybyśmy byli bardziej oszczędni, pieniądze te można by przeznaczyć na inny cel…

spis treści

1. Ile kosztuje refundacja leków?

W 2009 roku NFZ zaplanował wydanie 420 mln zł na refundację leków. W 2010 roku kwota ta urosła do 474 mln zł, a w przyszłym roku planuje się wydatek w wysokości 494 mln. W rzeczywistości jednak kwoty te są większe, gdyż dochodzą do tego dodatkowe pieniądze, jakie uda się zaoszczędzić gdzie indziej.

2. Marnowanie leków

Przeterminowane leki wyrzuca się do specjalnych kontenerów wystawionych w aptekach. W samym Kujawsko-Pomorskiem leków takich zebrano 40 tys. ton w ciągu dwóch lat. Należy jednak pamiętać także o lekach wyrzucanych wprost do śmietników. Ich liczby nie można oszacować. Leki marnują się przede wszystkim dlatego, że pacjenci kupują je na zapas. Zdarza się, że chory odwiedza kilku lekarzy, aby dostać recepty na kilka opakowań tego samego leku. Po jakimś czasie lek traci ważność i trzeba go wyrzucić. Dzieje się tak, gdyż lekarze nie mają możliwości weryfikacji, jakie leki pacjent przyjmuje i co przepisał mu inny lekarz.

3. Najczęściej marnujące się leki

Lekami, które pacjenci najchętniej kupują na zapas są tzw. leki za grosz. Częściej niż inne marnują się farmaceutyki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych. Wynika to z faktu, iż w ich przypadku chory może uzyskać receptę na leki wystarczające na trzy miesiące terapii. Wśród leków najczęściej lądujących w koszu są leki na astmę, choroby sercowo-naczyniowe oraz insulina.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze