Trwa ładowanie...

Lepszy wzrok. Lepsze życie!

Wzrok jest najbardziej cenionym zmysłem. Tę tezę potwierdzają wyniki badań opinii publicznej, m.in. przeprowadzonego w 2015 r. przez PBS, z którego wynika, że 73 proc. Polaków spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku. Niestety ze strachem o utratę widzenia nie idzie w parze dbałość o wzrok. Brakuje nam wiedzy zarówno o chorobach oczu, jak i możliwościach poprawy jakości widzenia. Tymczasem taka wiedza może dosłownie odmienić życie. Przekonał się o tym skoczek narciarski Klemens Murańka, który cierpi na stożek rogówki. Nieświadomy zarówno powagi swojej choroby jak i możliwości jej skutecznego leczenia ryzykował życie wykonując skoki „w próżnię”.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Stożek rogówki to schorzenie mające najprawdopodobniej podłoże genetyczne. Może być także powikłaniem nieleczonych pierwotnych atopowych chorób alergicznych – np. atopowe zapalenie skóry (AZS), atopowe zapalenie rogówki i spojówek (AKC). Cierpi na nie do 2 proc. populacji. Przyczyny jego powstania pozostają do końca nieodkryte. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło.

Lepszy wzrok sprawia, że poprawia się nasza jakość życia
Lepszy wzrok sprawia, że poprawia się nasza jakość życia

Klemensa od utraty wzroku i konieczności rezygnacji ze sportowej pasji uratował przypadek. Po poważnym upadku na skoczni trafił do specjalistycznej kliniki okulistycznej, gdzie zdiagnozowano u niego stożek rogówki w zaawansowanym stadium. Niestety wiele osób nie tylko z poważnymi chorobami, takimi jak stożek rogówki, pozostaje nieświadomych możliwości poprawy jakości życia, którą niesie za sobą poprawa jakości widzenia.

Tymczasem nowoczesna okulistyka przynosi rozwiązania, które mogą dosłownie odmienić życie. W przypadku stożka rogówki, z którego konsekwencjami zmagał się Klemens Murańka, wykonanie zabiegu z użyciem nowoczesnego lasera, służącego do skomplikowanych zabiegów na rogówce oka pozwala nawet na całkowite wyeliminowanie schorzenia. Jeszcze kilka lat temu jedyną metodą leczenia był przeszczep rogówki. Dzięki zabiegom laserowej korekcji wad wzroku można pozbyć się krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu. Eliminacja tych wad i związanej z nimi konieczności noszenia okularów często otwiera drogę do realizacji pasji, a zawsze pozwala po prostu wygodniej żyć.

Wygodną alternatywą dla noszenia okularów są także innowacyjne jednodniowe soczewki kontaktowe. Dostępne są zarówno w mocach minusowych jak i plusowych. Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w chirurgii zaćmy pozwalają na to, by podczas jednego zabiegu razem z zaćmą pozbyć się jednocześnie wszystkich wad wzroku tzn. dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu czy starczowzroczności. Najnowocześniejsze soczewki pozwalają na odzyskanie dobrego widzenia nawet na odległość pośrednią np. 60 cm, która jest kluczowa dla osób pracujących przy komputerze. Osoba, która przed zabiegiem ze względu na stale pogarszający się wzrok często wymagała stałej opieki, po zabiegu może wrócić do całkiem samodzielnego funkcjonowania, również zawodowego. Także rozwój technik operacyjnych, takich jak lasery czy systemy implementacji soczewek sprawiają, że zabieg usunięcia zaćmy jest niezwykle bezpieczny, szybki i małoinwazyjny.

Dla milionów osób na całym świecie cierpiących z powodu uciążliwych objawów zespołu suchego oka tym, co przywraca komfort w codziennym funkcjonowaniu są nowoczesne krople nawilżające. Dzięki nim wykonywanie czynności, takich jak korzystanie z komputera, czytanie czy prowadzenie samochodu nie jest tak uciążliwe.

Wciąż bagatelizujemy problemy z oczami, nie wiedząc, że dzięki nowoczesnej technologii i wciąż poszerzającej się wiedzy, wadę wzroku można usunąć w ciągu kilkunastu minut. Przypadek Klemensa może być poniekąd przestrogą dla osób lekceważących choroby oczu, a także inspiracją do poszukiwania rozwiązań, które mogą odmienić jakość życia. W dobie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań okulistycznych, stożek rogówki bądź takie schorzenia, jak choćby powszechnie występujący zespół suchego oka, nie mogą dyskwalifikować z życia zawodowo-społecznego – mówi Piotr Voigt, optometrysta, właściciel kliniki Voigt Medica, w której zoperowano Klemensa Murańkę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.