Gdzie senior znajdzie darmową listę leków?
Z dniem 1 września 2016 roku każdy senior, który ukończył 75 lat, będzie miał prawo do nabycia bezpłatnych leków. Gdzie i w jaki sposób można dowiedzieć się, które leki będzie można otrzymać za darmo?
1. Aktualna lista darmowych leków
Wykaz leków będzie uaktualniany co dwa miesiące. W planach jest jego rozszerzanie poprzez dodawanie kolejnych specyfików często stosowanych w przypadku schorzeń przypisanych do osób w podeszłym wieku.
Najwięcej informacji na ten temat bezpłatnych leków uzyskać można na stronie Ministerstwa Zdrowia, gdzie publikowane są konkretne rozporządzenia w tym zakresie.
Lista dostępna jest również na wielu stronach internetowych. Niektóre serwisy, m.in. www.BezplatneLekiDlaSeniora.pl, umożliwiają sprawdzenie odpłatności leków i ich dostępności w określonej aptece. W bazie znajduje się około 5 000 aptek, które udostępniają informacje o aktualnie posiadanych lekach oraz umożliwiają ich telefoniczną lub elektroniczną rezerwację.
O tym, czy stosowany przez pacjenta powyżej 75. roku życia lek będzie darmowy, warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym. To on, a nie specjalista, np. kardiolog, będzie uprawniony do wypisania odpowiedniej recepty.
Warto też radzić się farmaceuty, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości związane z tym tematem.
2. Niezbędne informacje
Odpowiednią receptę, opatrzoną symbolem „S”, będzie mógł wystawić lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Nie wszystkie medykamenty będzie można otrzymać za darmo. Na liście znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.
Czy każdy senior po 75. roku życia ma prawo do darmowego leku? Muszą być spełnione dwa warunki: lek musi znajdować się w rozporządzeniu, a pacjent musi chorować na daną jednostkę chorobową.
Według szacunków, leki zamieszczone w wykazie pozwolą seniorom na znaczne oszczędności.
Lista darmowych leków została opracowana w taki sposób, by pokryć zapotrzebowania pacjentów po 75. roku życia.
Choroby najczęściej diagnozowane u osób starszych to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność i choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, choroba zakrzepowo-zatorowa krwi, astma i przewlekła obturacyjna chorób płuc (POChP), depresja, choroba Alzheimera.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.