Trwa ładowanie...

Łysienie kobiet

Avatar placeholder
12.02.2020 18:27
Łysienie kobiet
Łysienie kobiet

Łysienie u kobiet nie jest tak powszechne jak u mężczyzn, ale nie oznacza to, że problem w ogóle nie istnieje. Panie także często walczą z utratą włosów. Przyczyny tego przykrego procesu są bardzo różne. Czasem nie mamy na niego żadnego wpływu, ale zdarza się również, że same jesteśmy sobie winne, bo nie pielęgnujemy włosów w odpowiedni sposób albo nawet świadomie je niszczymy, chociażby nieumiejętnym farbowaniem.

spis treści

1. Co to jest łysienie?

Kilka włosów na szczotce to jeszcze nie łysienie. Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zupełnie normalne zjawisko. Problem zaczyna się, gdy wypadanie włosów jest znacznie większe. Najważniejsze są wtedy dwie rzeczy: po pierwsze, nie panikować, co często zdarza się kobietom, a po drugie, jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista oceni, czy problem jest poważny i czy konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Bardzo często zdarza się, że łysienie jest tymczasowe i po kilku tygodniach wszystko wraca do normy.

2. Przyczyny łysienia u kobiet

Łysienie jest coraz częstszym problemem młodych Polek. Co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów?

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Przyczyny łysienia u kobiet mogą być bardzo różne. Należą do nich:

  • stres – zwłaszcza długotrwały i silny stres może przyczynić się do utraty włosów;
  • przyczyny mechaniczne – zbyt silne i intensywne szczotkowanie włosów;
  • szybkie tempo życia – wiąże się często z nieodpowiednią dietą, a przecież to głównie w pożywieniu dostarczamy włosom wszelkich potrzebnych im witamin i mikroelementów;
  • palenie tytoniu – ten nałóg wpływa negatywnie na cały nasz organizm;
  • zanieczyszczenie środowiska – podobnie jak papierosy hamuje wytwarzanie białek, z których nasze włosy są zbudowane.

Istnieją również znacznie poważniejsze przyczyny wypadania włosów u kobiet. Do utraty włosów dochodzi zwykle podczas chemoterapii czy leczenia cytostatykami. W tym przypadku nie zawsze chory pozbawiany jest wszystkich włosów. Czasem wypada tylko część. Najważniejszy jest w tym przypadku fakt, że włosy odrastają, często znacznie mocniejsze i bardziej gęste. Czasami zdarza się, że zmienia się również ich struktura. Ku naszemu zdziwieniu, mogą pojawić się na przykład włosy kręcone.

Niestety bardzo częstą przyczyną łysienia u kobiet jest ich nieodpowiednie traktowanie. Fatalny wpływ na czupryny ma farbowanie, zwłaszcza przeprowadzane w domu bez odpowiedniej wiedzy, bez czytania ulotki i z użyciem szkodliwych farb, zawierających amoniak. Nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji włosów po farbowaniu. Najlepiej używać do tego profesjonalnych środków. Możemy je znaleźć w każdym salonie fryzjerskim.

Wypadanie włosów u kobiet towarzyszy chronicznym schorzeniom, np.: cukrzycy, chorobom tarczycy i anemii.

3. Łysienie androgenne u kobiet

Jeżeli dolegliwości się nasilają, a na skórze powstają nieestetyczne miejsca, gdzie brakuje włosów, to może być łysienie. Niektóre kobiety mają zwiększoną wrażliwość mieszków włosowych na androgeny – jest to genetyczny czynnik decydujący o wczesnym łysieniu. Największe natężenie łysienia występuje między 20. a 25. rokiem życia oraz między 35. a 39 okresem. Dolegliwość staje się bardziej widoczna w wieku 40 lat, natomiast proces nasila się w czasie menopauzy. Ponadto wysoki poziom androgenów może wpływać na nadmierne łysienie oraz wielu innych schorzeń skóry, np. trądzik czy łojotok. Przyczyną łysienia androgennego są męskie hormony produkowane w jądrach – u panów i w nadnerczach i jajnikach – u pań. Łysienie androgenne przebiega jednak trochę inaczej u kobiet i u mężczyzn. Panie tracą włosy równomiernie na całej głowie.

4. Leczenie łysienia u kobiet

Pierwszym krokiem, jaki należy przedsięwziąć w walce z wypadaniem włosów jest wizyta u lekarza. Zaleci on odpowiednią kurację i przepisze leki na łysienie. Preparaty przeciw wypadaniu włosów są coraz lepsze. Nie należy jednak spodziewać się natychmiastowych rezultatów. Leczenie łysienia musi potrwać co najmniej trzy miesiące i dopiero po tym czasie możemy sprawdzać czy kuracja pomogła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze