Małpia ospa może uszkadzać wzrok. Eksperci ostrzegają
U pięciu pacjentów ze Stanów Zjednoczonych, którzy zachorowali na małpią ospę, zdiagnozowano powikłania w obrębie wzroku, które mogą prowadzić do jego upośledzenia.
1. Małpia ospa może uszkadzać wzrok
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w najnowszym raporcie poinformowało o pięciu przypadkach pacjentach z małpią ospą, u których choroba doprowadziła do powikłań wzroku.
Według CDC zakażenie wirusem małpiej ospy może wpływać na różne części ciała, w tym oczy. Powikłania mogą być zarówno łagodne, jak i ciężkie i powodować stany, takie jak:
- owrzodzenie rogówki,
- zapalenie rogówki,
- zapalenie spojówek,
- bliznowacenie rogówki,
- znaczące ubytki wzroku.
"Bliznowacenie rogówki i utrata wzroku są potencjalnymi poważnymi konsekwencjami zakażenia wirusem małpiej ospy" – zauważyło CDC.
CDC przytoczyło też badanie z 2014 r. dotyczącym zakażeń małpią ospą w Demokratycznej Republice Konga, w którym okazało się, że 23 proc. pacjentów doświadczyło zapalenia spojówek. W obecnej epidemii jest to raczej rzadkie powikłanie, którego doświadcza mniej niż 1 proc. chorych.
2. Zapalenie spojówek powikłaniem po małpiej ospie
W najnowszym raporcie jeden z pacjentów opisany jako Pacjent A, doświadczył postępującej wysypki i obrzęku, swędzenia oraz nadwrażliwości na światło w lewym oku. Kilka dni później pacjent został przyjęty do szpitala z powodu "pogorszenia objawów ocznych" z zapaleniem spojówek.
Pacjent został wypisany po pięciu dniach, ale został ponownie przyjęty kilka tygodni później z powodu nowych zmian i pogorszenia widzenia w oku lewym, które w tym czasie miało ostrość 20/300. Zdiagnozowano też zapalenie rogówki, spojówek i owrzodzenie spojówki. Pacjent przez kilkanaście dni przebywał w szpitalu z nasilającym się bólem w lewym oku.
Ostatni pomiar ostrości wzroku wynosił 20/800, co CDC określiło jako głębokie upośledzenie wzroku.
CDC radzi lekarzom rozważenie pilnej oceny okulistycznej i leczenia pacjentów z małpią ospą, którzy doświadczają jakichkolwiek objawów ze strony oczu, aby zapobiec ewentualnemu pogorszeniu wzroku. Sami pacjentom zaleca się dbanie o higienę rąk i unikanie dotykania oczu.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.