Trwa ładowanie...

Koronawirus: co zrobić, gdy masz problem z oddychaniem w maseczce?

Avatar placeholder
22.04.2020 12:53
Oddychanie w maseczce
Oddychanie w maseczce (Getty Images)

Od 16 kwietnia osoby przebywające w miejscach publicznych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Niezależnie od tego, czy używamy szalika, chustki, czy maseczki może to być problem dla wielu z nas. Niektóre osoby doświadczają jednak niemałych kłopotów z oddychaniem.

1. Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Pod koniec lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosił się ze sporym dystansem do pomysłu noszenia maseczek, jako środka ochronnego przed koronawirusem. Od tamtego czasu zdanie zmienił, i to do tego stopnia, że od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej na terenie całego kraju. Do kiedy? Minister zdrowia ostrzegał, że ten przepis zostanie z nami do czasu wprowadzenia na rynek szczepionki na koronawirusa.

Trudności z oddychaniem w maseczce można pokonać (Getty Images)
Trudności z oddychaniem w maseczce można pokonać (Getty Images)

Do szalików, chustek i maseczek na twarzach musimy się więc przyzwyczaić. Dla wielu z nas było to niemałym szokiem. Temperatura na zewnątrz rośnie, co sprawia, że z zasłoniętymi ustami i nosem oddycha się coraz trudniej. Okazuje się jednak, że można się tego nauczyć.

2. Problemy z oddychaniem w maseczce

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

To, co dla nas jest czymś nowym, w wielu zawodach jest codziennością. W maseczkach pracują na co dzień (i pracowali przed epidemią) lekarze, pracownicy lakierni, czy niektórzy budowlańcy. To dla nich powstały specjalne techniki oddychania w maseczkach. Przybliża je dr Elżbieta Dudzińska z przychodni Strefa Pacjenta w Warszawie, zajmująca się zaburzeniami wzorca oddychania i terapiami oddechowymi.

"Powinniśmy oddychać spokojnie przez nos, biorąc wdech i wydech, jak również przeponowo. Innymi słowy - nasz wzorzec oddychania nie powinien się zmienić" - powiedziała dr Dudzińska w rozmowie z Polsat News.

Zobacz także:Jak oddychać przez przeponę?

Ekspertka zauważyła również, że niewłaściwy sposób oddychania może powodować subiektywne poczucie duszności, przez co problemy z maseczką będą narastały.

3. Jak oddychać w maseczce?

Największe problemy z oddychaniem mogą mieć w takiej sytuacji osoby astmą, chorobami serca, czy te, u których występują ataki paniki. One w pierwszej kolejności powinny poćwiczyć ten sposób oddychania. Najlepiej w domu, by nie było przykrej niespodzianki na dworze. Ekspertka zauważyła również, że oddychanie przez nos ma jeszcze jedną zaletę.

Zobacz także:Koronawirus - objawy, leczenie i profilaktyka. Jak rozpoznać koronawirusa?

"Wydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka. A przede wszystkim poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji" podsumowała Dr Dudzińska.

Ci, którzy wolą skorzystać z gotowych propozycji mają teraz w czym wybierać. W internecie jest dostepnych coraz więcej ofert z maseczkami materiałowymi wielokrotnego użytku. Można wybrać odpowiednią pod kolor płaszcza albo paznokci.

Różne rodzaje maseczek w fantazyjne wzory i kolory można znaleźć np. w serwisie Domodi.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze