Trwa ładowanie...

Sucha skóra - przyczyny i właściwa pielęgnacja

Avatar placeholder
23.05.2023 17:06
To prawda, że na stan skóry wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne lub proces starzenia
To prawda, że na stan skóry wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne lub proces starzenia (123rf)

Sucha skóra jest problemem niejednej kobiety. Nieprzyjemne napięcie, ból, zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry to codzienność wielu z nas. Problemem jest także świąd, który przeszkadza nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. Dermatolodzy są jednak zgodni, że powyższe symptomy suchej cery są dużo mniej istotne niż zagrożenia dla zdrowia człowieka. Należy pamiętać, że skóra chroni ciało przed infekcjami. Jeśli naskórek jest wysuszony i pęka, wzrasta ryzyko przedostania się przez skórę groźnych bakterii. Jakie czynniki wpływają na suchość skóry i jak im przeciwdziałać?

spis treści

1. Dlaczego mam suchą skórę?

To prawda, że na stan skóry wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne lub proces starzenia. Możliwe jednak, że niezależnie od naturalnych czynników, Twoja skóra byłaby znacznie lepiej nawilżona, gdybyś nie popełniała niektórych błędów.

Nie istnieje coś takiego jak jedna przyczyna problemów ze skórą. Bez względu na to, czy mówimy o szorstkości, spękaniach, czy w końcu o objawach świadczących o łuszczycy, wpływ na zły stan skóry może mieć wiele różnorodnych czynników. Kluczem do rozwiązania lub przynajmniej ograniczenia kłopotów ze suchą skórą może być wyeliminowanie niektórych z nich.

2. Przyczyny suchej skóry

U wielu osób sucha skóra jest wynikiem stosowania wysuszających mydeł, noszenia szorstkich ubrań, zaniedbywania pielęgnacji i brania długich, gorących kąpieli. Jednak na suchość naskórka wpływ mogą mieć również przyjmowane leki i niektóre choroby przewlekłe. Niekiedy sucha skóra jest oznaką choroby, na przykład cukrzycy, niedoczynności tarczycy, a także niedoboru składników odżywczych związanego z zaburzeniami żywienia lub niedożywieniem.

Zobacz film: "Ochrona skóry przed słońcem"

Wysuszenie skóry może być także naturalnym procesem spowodowanym starzeniem się organizmu. Około 75% osób powyżej 64. roku życia ma suchą skórę. W wyniku działania niekorzystnych czynników skóra zostaje pozbawiona warstwy ochronnej lipidów, a stąd tylko krok do podrażnień i zaczerwienienia.

Nawet ubrania mogą podrażniać skórę, dlatego unikaj swetrów, które „gryzą”. Nie licz na to, że po pewnym czasie przestaniesz odczuwać dyskomfort, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że objawy swędzenia nasilą się. Nie nakładaj też zbyt obcisłych ubrań – lepszym wyborem są luźniejsze spodnie i bluzki. Nie zapomnij także o odpowiednim doborze proszku do prania. Im mniej substancji zapachowych, tym lepiej dla twojej skóry.

Jeżeli problemy z suchością skóry pojawiły się na skutek stosowania leków, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Zmiana specyfiku lub dawki leku może wystarczyć, by skóra wróciła do normy.

2.1. Zła dieta a stan skóry

Czy wiesz, że podstawowym czynnikiem problemów z suchą skórą może być niewłaściwa dieta? Im dotkliwsze masz problemy, tym restrykcyjniej powinnaś podejść do tematu zdrowego odżywiania.

  • Osoby mające kłopoty z suchą skórą powinny pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu i codziennie wypijać minimum 2 litry wody – radzi Magdalena Kurzyp, dietetyk i farmaceuta. – Poza tym w codziennej diecie należy zwrócić uwagę na ilość i jakość tłuszczów. Masło, tłuste mleko, tłuste wędliny i mięso (np. wieprzowina) powinny być spożywane w niewielkich ilościach. Zdecydowanie lepszy wpływ na zdrowie mają tłuszcze nienasycone, zawierające kwasy omega-3. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych – dodaje.

Jeśli chcesz, aby Twoja dieta sprzyjała pięknej skórze, nie zapomnij o jajkach, owocach ani warzywach. Szczególnie wartościowe są sałaty, awokado, oliwki, migdały i orzechy. Zadbaj także o dostarczanie organizmowi ciemnego pieczywa oraz gruboziarnistych kasz, chudego nabiału, natomiast żółty ser jedz w ograniczonych ilościach. Unikaj słodyczy, alkoholu i tytoniu, a przede wszystkim żywności wysoko przetworzonej,  która zawiera dużą ilość soli i glutaminianów.

  •  Warto pomyśleć również o odpowiedniej suplementacji. Przy kłopotach związanych z suchą skórą najlepsze wyniki uzyskamy stosując preparaty z kobylego mleka, które skutecznie nawilżą skórę od wewnątrz, dostarczając jej odpowiednich związków, a takiego działania nie mają nawet najdroższe kremy – mówi Magdalena Kurzyp.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Jak poradzić sobie z suchą skórą?

Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów suchości skóry, warto zacząć od dobrej pielęgnacji cery. Jeśli twoja skóra szybko się wysusza, z pewnością stosujesz krem nawilżający.

Jednak sam kosmetyk nie wystarczy. Ważny jest bowiem również sposób, w jaki go aplikujesz. W celu uzyskania optymalnego nawilżenia należy posmarować się kremem na lekko wilgotną twarz. Istotny jest także dobór kosmetyków. Osoby z suchą cerą nie powinny stosować środków perfumowanych i zawierających alkohol. Krem powinien być gęsty i nieco tłusty.

Korzystanie z kosmetyków nawilżających powinno wejść ci w krew. Pamiętaj o nich zwłaszcza wtedy, gdy powietrze jest suche. Dobrym nawykiem jest także szybkie mycie się. Im dłużej leżysz w wannie lub stoisz pod prysznicem, tym bardziej wysuszona jest twoja skóra. Nie myj się w zbyt gorącej wodzie, wystarczy ciepła. Do kąpieli użyj delikatnego mydła lub płynu do mycia, a na koniec ostrożnie wysusz ciało ręcznikiem, nie pocierając mocno skóry.

3.1. Pielęgnacja suchej skóry

Jeśli masz problemy ze skórą, zwróć uwagę na mydło, jakiego używasz. Niewłaściwe środki do mycia mogą dodatkowo wysuszać skórę. Dbając o odpowiednie nawilżenie, używaj także odpowiednich kremów – unikaj takich, które zawierają alkohol oraz silne substancje zapachowe.

  • Warto stosować odpowiednie kremy, ale pamiętajmy, że to załatwi nam tylko 20% problemu suchej skóry. W takim właśnie stopniu za nawilżenie skóry odpowiada jej warstwa zewnętrzna, czyli naskórek – mówi Magdalena Kurzyp.

Zobacz także:

Możesz sądzić, że dla suchej skóry nie ma nic lepszego niż długa kąpiel… To błąd! Nic tak nie wysusza skóry jak właśnie długotrwały kontakt z wodą, tym bardziej jeśli jej temperatura jest wysoka. Znacznie lepszy będzie szybki prysznic lub kąpiel w ciepłej wodzie. Po umyciu starannie wytrzyj ciało miękkim ręcznikiem.

4. Suplementacja i witaminy a sucha skóra

Skóra będzie zdrowsza, jeśli zaspokoisz zapotrzebowanie organizmu na witaminy i mikroelementy jedząc np. odpowiednie warzywa i owoce. Dla skóry szczególnie ważna jest witamina A, ale jej przyjmowanie w postaci kapsułek, ze względu na łatwe kumulowanie się  w organizmie, wymaga dużej ostrożności.

  • Niedobór witaminy A powoduje rogowacenie i złuszczanie się skóry. Ale przedawkowanie może doprowadzić do wręcz dramatycznej suchości skóry i błon śluzowych, ich pękania, owrzodzeń, przebarwień, świądu, a nawet do łysienia. Ponadto przyjmowanie zbyt dużej  ilości witaminy A działa negatywnie na wątrobę, a dobrze funkcjonująca wątroba jest konieczna, żeby skóra była w dobrym stanie i ładnie wyglądała – wyjaśnia Magdalena Kurzyp.

W przypadku kłopotów z wątrobą można sięgać po dobrej jakości suplementy diety, które będą mobilizować  komórki wątroby do wydajnej pracy i pomogą w odtruciu całego organizmu. Szczególnie skuteczna jest witamina B13 (obecna m.in. w kobylim mleku) oraz standaryzowane wyciągi roślinne, np. z ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego i karczocha.

Sok z ziemniaka na twarz i włosy. Jak przygotować pielęgnacyjny płyn z ziemniaka?
Sok z ziemniaka na twarz i włosy. Jak przygotować pielęgnacyjny płyn z ziemniaka?

Sok z ziemniaka to naturalny preparat, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji urody. Polecany jest

przeczytaj artykuł

5. Nadmierny stres a stan skóry

Liczne badania potwierdzają, że problemy ze skórą często chodzą w parze z silnym stresem. Osoby, które łatwiej ulegają presji zadań, terminów, czy też nie zawsze uzasadnionej krytyki, częściej doświadczają problemów ze skórą. Dzieje się tak nawet w przypadku łuszczycy. Dziś nie wiadomo jeszcze, czy silne przeżycia psychiczne mogą wywoływać chorobę, ale nie ulega wątpliwości, że mogą przyczynić się do nasilenia jej objawów.

Jaki z tego wniosek? Po pierwsze, spróbuj zaobserwować, czy problemy ze skórą nie nasilają się w sytuacjach stresowych. Po drugie, zastanów się, co możesz zrobić, aby stres miał mniejszy wpływ na Twoje życie.

Zajęcia relaksacyjne, joga, hobby, dodatkowy czas wygospodarowany na własne przyjemności – to tylko przykłady sposobów, które pomogą Ci zdystansować się wobec trudnych sytuacji w domu lub w pracy. Nie bój się także dzielić swoimi trudnościami z innymi oraz prosić innych o pomoc.

6. Niesprzyjające czynniki zewnętrzne

Jeśli w domu, w biurze lub w innym miejscu, w którym przebywasz co najmniej kilka godzin na dobę powietrze jest przesuszone, będzie to miało wpływ na Także na Ciebie. Jeśli organizmowi zaczyna brakować wody, w pierwszej kolejności pobiera ją ze skóry i błon śluzowych. Dlatego właśnie to właśnie skóra odwadnia się jako pierwsza.

Rozwiązaniem może być częste wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie nawilżaczy. W sklepach znajdziesz szeroki wybór tego typu urządzeń, ale jeśli chcesz działać już teraz, powieś na kaloryferze (lub postaw na nim) pojemnik z wodą.

Sucha skóra na łokciach może być objawem choroby. Sprawdź, co oznacza
Sucha skóra na łokciach może być objawem choroby. Sprawdź, co oznacza [7 zdjęć]

Zwykle nie poświęcamy naszym łokciom wystarczającej uwagi. Łokcie często mają kontakt z twardym podłożem,

zobacz galerię

Być może najbardziej banalnym, a jednak szkodliwym działaniem mogących pogorszyć stan Twojej skóry, jest noszenie ubrań, które są drapiące lub bardzo obcisłe.

Możliwe, że wydaje Ci się to błahym „grzeszkiem” przeciwko pięknej skórze, ale jeśli Twoje ulubione ubrania często blokują dostęp powietrza do skóry, albo przez wiele godzin dziennie podrażniają ciało szorstkimi lub gryzącymi materiałami, nie pozostaje to bez wpływu na zdrowy i ładny wygląd naskórka.

W większości przypadków suchość skóry jest chwilowa, a zmiana nawyków pielęgnacyjnych wystarczy, by cera odzyskała zdrowy wygląd. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, a stan naskórka pogarsza się, warto wybrać się do lekarza.

Następny artykuł: Rogowacenie skóry
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze