Trwa ładowanie...

Mężczyźni, którzy w nocy śpią mniej niż 5 godzin, mają o 55 proc. większe ryzyko raka prostaty

Avatar placeholder
05.04.2017 17:21
Brak snu w nocy może doprowadzić u mężczyzn do rozwoju raka prostaty
Brak snu w nocy może doprowadzić u mężczyzn do rozwoju raka prostaty (Shutterstock)

Naukowcy po raz kolejny dowodzą, jak ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia, ma dobry sen. Według najnowszych badań mniej niż 5 godzin snu w ciągu doby znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka gruczołu krokowego.

U mężczyzn poniżej 65. roku życia, którzy nie przesypiają zalecanych siedmiu godzin, ryzyko wystąpienia tej ciężkiej choroby rośnie o 55 proc. Badanie, przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Raka w Atlancie w stanie Georgia, skupiło się na danych z dwóch dużych, długoterminowych badań kohortowych.

Pierwsze, które dotyczyło ponad 407 000 mężczyzn, przeprowadzono w latach 1950-1972. Drugie, obejmujące ponad 416 000 uczestników, miało miejsce w latach 1982-2012. Żaden z mężczyzn biorących udział w badaniach w momencie ich rozpoczęcia nie miał raka. Jednak w czasie trwania pierwszego na raka gruczołu krokowego zmarło ponad 1,5 tys. badanych, a w czasie drugiego - ponad 8,7 tys.

Brak odpowiedniej ilości snu w nocy może doprowadzić do zwiększenia ryzyka raka gruczołu krokowego
Brak odpowiedniej ilości snu w nocy może doprowadzić do zwiększenia ryzyka raka gruczołu krokowego (Shutterstock)
Zobacz film: "Najlepsze patenty na dobry sen"

W ramach analizy badacze przyjrzeli się wzorcom snu uczestników. Okazało się, że mężczyźni poniżej 65. roku życia, którzy spali 3-5 godzin w ciągu nocy, obarczeni byli o 55 proc. większym ryzykiem śmierci z powodu raka gruczołu krokowego niż ci, którzy przesypiali 7 godzin.

Sześć godzin snu w nocy powiązano z ryzykiem większym o 29 proc. w porównaniu do siedmiu godzin. Co ciekawe u osób powyżej 65. roku życia liczba przespanych godzin nie wpływała już na zwiększenie ryzyka związanego z tym nowotworem.

Sprawdzone sposoby na sen
Sprawdzone sposoby na sen [6 zdjęć]

Upalne letnie dni i wieczory mogą powodować problemy z zaśnięciem. Od godziny leżysz w łóżku, ale zamiast

zobacz galerię

W Polsce rak gruczołu krokowego stanowi 13 proc. wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn.

"Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone w innych badaniach, będzie to kolejny dowód na to, jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia ilość snu" - powiedziała dr Susan Gapstur, wiceprezes ds. Epidemiologii w Amerykańskim Towarzystwie Raka.

Dr Gapstur dodaje, że odkrycie pokazuje, jak ważną rolę w rozwoju raka prostaty może odgrywać naturalny cykl snu, zwany rytmem okołodobowym.

Niedosypianie nie tylko wyłącza geny, które chronią przed rozwojem raka, ale także hamuje produkcję melatoniny, hormonu, który kontroluje cykl snu. Według dr Gapstur, niski jej poziom może prowadzić do mutacji genetycznych, upośledzenia procesu naprawy DNA i osłabienia układu immunologicznego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Chociaż mechanizm rządzący związkiem między ograniczonym snem a rakiem gruczołu krokowego nie jest do końca jasny, dr Gapstur sugeruje możliwą odpowiedź na pytanie, dlaczego zależność ta zanika wraz z wiekiem. Jak tłumaczy, naturalny spadek poziomu melatoniny w nocy w miarę upływu lat może zmniejszyć względny wpływ braku snu na zdrowie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze