Młody piłkarz zmarł podczas treningu. Marcos Menaldo miał atak serca
Na boisku w San Marcos w Gwatemali doszło do tragicznego wydarzeniu. W trakcie treningu jeden z piłkarzy zaczął skarżyć się na problemy z oddychaniem. Niedługo później stracił przytomność. Ani podjęta błyskawicznie resuscytacja krążeniowo-oddechowa, ani interwencja lekarzy w Hospital de Especialidades nie przyniosły efektu.
1. Marcos Menaldo zasłabł na boisku
Telewizja ESPN podała we wtorek informację o tym, że 25-letni Gwatemalczyk, Marcos Menaldo, zmarł na atak serca w trakcie treningu przygotowującym zawodników do rozpoczęcia nowego sezonu.
- Zespół, klub, kibice i całe miasto opłakuje Twoje odejście - napisał klub w mediach społecznościowych. - Młody, dynamiczny i wesoły człowiek, a przydarza mu się coś takiego. To szokujące, ponieważ tracisz nie tylko zawodnika, tracisz przyjaciela - powiedział prezes klubu Hernan Maldonado w rozmowie z ESPN.
Obrońca Deportivo Marquense zasłabł na murawie około godziny 11 w poniedziałek 3 stycznia. Na boisku San Marcos udzielono mu pierwszej pomocy, a następnie przetransportowano do szpitala. Mimo szybkiej reakcji nie udało się uratować młodego zawodnika, który zaledwie miesiąc wcześniej świętował swoje 25 urodziny.
To niejedyny przypadek zgonu wskutek ataku serca u młodego piłkarza – analogiczna sytuacja miała miejsce przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy zmarł chorwacki piłkarz Marin Cacić. Również w jego przypadku szybka interwencja medyczna nie dała rezultatu.
Jeszcze wcześniej głośno było z powodu Christiana Eriksena, który nagle upadł na murawę podczas pierwszego meczu fazy grupowej Euro 2020. Młodemu piłkarzowi udało się przeżyć.
2. Piłkarze a atak serca
- Najczęściej do takich tragedii dochodzi u piłkarzy, a w drugiej kolejności są dopiero sportowcy wytrzymałościowi jak maratończycy, ultramaratończycy i triathloniści - mówi prof. Maciej Karcz, kardiolog sportowy.
Młodzi, zdrowi i wysportowani. Jak to możliwe, że dotykają ich choroby serca oraz zawał?
- Sport, również zawodowy, generalnie przedłuża życie i poprawia jego jakość. To zostało udowodnione w wielu badaniach. Natomiast paradoks sportu polega na tym, że sam moment wysiłku jest momentem zwiększonego ryzyka, czyli ktoś, kto jest piłkarzem i trenuje, ma szanse na dłuższe życie, ale w momencie, kiedy rozgrywa mecz, to ma swoje 90 minut zwiększonego ryzyka – dodaje ekspert.
3. Atak serca – objawy
O ataku serca mówimy wówczas, gdy dochodzi do zablokowania dopływu krwi do mięśnia sercowego. Jeśli krążenie nie zostanie w krótkim czasie przywrócone, niedotlenienie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia serca, a nawet martwicy.
Częstą przyczyną zawałów serca jest m.in. choroba wieńcowa, ale też mikroangiopatia. Ta choroba dotyka małych naczyń krwionośnych i może być konsekwencją np. cukrzycy.
A jakie są objawy ataku serca?
- ból w obrębie klatki piersiowej – może być łagodny, stopniowo nasilający się lub ostry, nagły i obezwładniający,
- ból i dyskomfort w górnych częściach ciała – np. w ramionach, plecach, szyi, ale też bol brzucha,
- problemy z nabraniem oddechu, spłycenie oddechu,
- zawroty głowy,
- omdlenie,
- nudności lub wymioty,
- zimne poty.
- Objawy zawału mogą być różne – od łagodnych, mało charakterystycznych, po nasilone i typowe. Niekiedy zawał przebiega bezobjawowo.
Zawsze jednak stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.