Moda na homeopatię
69 proc. lekarzy w Polsce stosuje leki homeopatyczne w swojej praktyce, często jako uzupełnienie terapii alopatycznej lub w przypadku, gdy nie można podać leków konwencjonalnych. 6 proc. z nich bazuje na terapii homeopatycznej, alopatyczną stosując jako terapię alternatywną lub uzupełniającą. Ze statystyk wynika, że najczęściej powodem zażywania homeopatii są infekcje i chęć wzmocnienia odporności. A jeśli chodzi o pacjentów? Ilu z nas sięga po leki homeopatyczne?
62 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku stosowało leki homeopatyczne. 66 proc. z nich nie ukończyło 36 lat, co jest dla mnie sygnałem, że homeopatia staje się trendem w dobrym znaczeniu tego słowa [1]. Być może właśnie dlatego, że wpisuje się w świadomy, ekologiczny styl życia. Moda na leki homeopatyczne to może element powrotu do tego, co naturalne, a więc i do naturalnych metod leczenia.
– O zmęczeniu tym, co technologiczne, schematyczne, świadczy także wzrost popularności porodów rodzinnych – mówi lekarz medycyny rodzinnej, Alina Małmyszko-Czapkowicz. – _Moim zdaniem zarówno porody rodzinne, jak i poszukiwanie innych metod leczenia wiąże się z tym, że matki chcą chronić swoje dzieci przed stresem szpitalnym i przed skutkami ubocznymi leczenia
stosowanego standardowo przez lekarzy, którzy nie znają się na homeopatii. Wzrost mody na homeopatyczne leczenie widzę po liczbie pacjentów odwiedzających gabinety lekarzy homeopatów. Dowodem na związek między zdrowym stylem życia a leczeniem homeopatycznym jest dla mnie fakt, iż połowa pacjentów, którzy przychodzą na pierwszą wizytę, już stosuje zdrową
dietę i ma wiedzę na temat naturalnych metod leczenia. Są to świadomi pacjenci, którzy wiedzą, że w zakresie pochodzenia i jakości żywności im krótsza jest droga z pola na stół, tym lepiej, a więc unikają żywności wysokoprzetworzonej. Kupują na targu, a nie w markecie. Zamiast słodyczy dają dzieciom chipsy bananowe albo suszone owoce. Jeszcze kilka lat temu takich pacjentów było niewielu. A żytniego chleba na zakwasie musiałam szukać w centrum Lublina w sklepie z ekologiczną żywnością. Dziś nawet w małych osiedlowych sklepikach można kupić takie pieczywo. Podobnie zresztą jak ciecierzycę, soczewicę, mąkę orkiszową, żytnią, ryżową i inne składniki zdrowego menu, co także świadczy o wzroście świadomości tego, co dobre dla naszego zdrowia._
„Zdrowo żyć, zdrowo się leczyć, czyli homeopatia dla każdego”, nowość Wydawnictwa Zwierciadło.
Książka jest zbiorem artykułów, które ukazywały się od marca do grudnia 2015 r. w miesięczniku „Zwierciadło”. Jej autorka Beata Pawłowicz, dzięki własnym doświadczeniom, pokazała homeopatię jako holistyczną metodę leczenia, nastawioną na traktowanie pacjenta jako całości.
Poprzez wywiady z lekarzami, pacjentami, naukowcami, a nawet lekarzem duchownym można zorientować się w licznych możliwościach stosowania leczenia homeopatycznego. Warto poznać doświadczenia i opinie osób, które stosują homeopatie.
Książka wyróżnia się piękną szatą graficzną. Zdjęcia roślin, owoców i warzyw wykonane w dużych zbliżeniach, pozwalają pomyśleć o homeopatii jako o metodzie czerpiącej inspirację z natury. Obecnie, chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, szukając odpowiednich sposobów leczenia, coraz więcej osób korzysta z dobroczynnego działania medycyny integralnej – homeopatii.
Autorka, wspierając się opiniami autorytetów z dziedziny nauk medycznych porusza zagadnienia:
- leków dla mamy i dziecka,
- zalet homeopatii dla osób uprawiających sport,
- w jaki sposób homeopatia pomaga radzić sobie ze stresem i emocjami,
- jak osiągnąć równowagę hormonalną.
Zdaniem lek. med. Aliny Małmyszko-Czapkowicz przyczyną poszukiwania metod leczenia innych niż konwencjonalne jest również fakt, że pacjenci nie chcą przyjmować leków alopatycznych, dostrzegając w wielu wypadkach ich dyskusyjną skuteczność i zdając sobie sprawę z ewentualnych skutków ubocznych.
– Niedawno przyszła do mojego gabinetu matka z trzylatkiem, który już 30 razy brał antybiotyki. Matka uznała, że takie leczenie nie pomaga dziecku, a wręcz nasila jego skłonności alergiczne – mówi dr Alina Małmyszko-Czapkowicz.
Powodem ekoposzukiwań we wszystkich dziedzinach życia jest m.in. wzrost liczby chorób cywilizacyjnych, takich jak alergie, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, nowotwory, których przyczyny upatruje się m.in. w zanieczyszczeniu środowiska, a więc i w niezdrowej i niepełnowartościowej żywności. Świadomość wpływu tych czynników na nasze zdrowie sprawia, że coraz częściej poszukujemy produktów wolnych od chemii. Wciąż wzrastające tempo życia wzmaga potrzebę odpoczynku, regeneracji i osiągnięcia równowagi. Alternatywą dla wyścigu szczurów, szybkiego jedzenia i czasu spędzonego w wirtualnym świecie jest kontakt z naturą. Las, rzeka, góry, a także leczenie metodami naturalnymi, w tym homeopatią, to odtrutka na życie we współczesnym Matriksie.
Homeopatia rozwijała się w Polsce już przed II wojną światową. Obecnie lekarze i farmaceuci mogą się jej uczyć m.in. za sprawą CEDH, czyli francuskiego centrum edukacji i rozwoju homeopatii, organizującego szkolenia. Rozwojowi homeopatii w Polsce sprzyjają także studia podyplomowe dla lekarzy i farmaceutów, powstałe dwa lata temu przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Znaczenie ma również to, co nazywamy marketingiem szeptanym, a co sprowadza się do sytuacji, w których polecamy swoim najbliższym skuteczne i wypróbowane metody.
Fragment książki „Zdrowo żyć, zdrowo się leczyć, czyli homeopatia dla każdego” Beaty Pawłowicz, Wydawnictwo Zwierciadło, 2016.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.