Trwa ładowanie...

Mogą zwiastować demencję. Nigdy nie lekceważ 9 sygnałów alarmowych

Avatar placeholder
16.08.2023 17:04
Mało znane objawy, które sugerują, że rozwija się demencja
Mało znane objawy, które sugerują, że rozwija się demencja (Getty Images)

Demencja to coś znacznie więcej niż problemy z pamięcią. Chorobie można zapobiegać, ale przede wszystkim należy być świadomym kluczowych objawów, które mogą wskazywać na rozwój tej choroby.

spis treści

1. Charakterystyczne objawy demencji

Choć niektórym może się wydawać, że to normalna część starzenia się, jest to błędne przekonanie. Zdecydowana większość społeczeństwa nie jest świadoma symptomów, które wskazują na rozwój demencji.

Eksperci zwracają uwagę na kluczowe objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Najbardziej charakterystycznym sygnałem są oczywiście problemy z pamięcią i zaburzenia natury poznawczej.

Zmiany w osobowości pacjenta, jego zdolności do pracy, a nawet trudności w chodzeniu mogą być wskaźnikami zbliżającej się demencji. Mogą także występować zaburzenia mowy oraz problemy z orientacją.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Osoba dotknięta demencją może mieć problemy z rozumieniem i myśleniem przyczynowo-skutkowym. Wraz z postępem choroby objawy mogą się nasilać, warto jednak pamiętać, że początkowo są wręcz niezauważalne.

2. Nie tylko problemy z pamięcią

Istnieją także znacznie mniej oczywiste sygnały, które mogą wskazywać na postępującą demencję. Są mało charakterystyczne i niektórych z nich zwykle nie łączymy z tych neurodegeneracyjnym schorzeniem. Mowa o:

  • preferowaniu słodkich potraw (79 proc.)
  • utracie węchu (76 proc.)
  • napadach padaczkowych (73 proc.)
  • nietrzymaniu moczu (63 proc.)
  • popadaniu w obsesję (60 proc.)
  • powtarzających się upadkach i omdleniach (59 proc.)
  • halucynacjach wzrokowe (56 proc.)
  • utracie apetytu i spadku masy ciała (55 proc.)
  • zaburzeniach snu (49 proc.)

Chociaż nauka poczyniła ogromne postępy w ciągu ostatnich 20 lat, częstość występowania demencji w populacji jest ogromna. Wciąż nie do końca wiadomo, co dokłanie jest przyczyną choroby.

Wszelkie niepokojące zmiany, które pojawiają się po 60. roku życia warto konsultować z lekarzem. Choć demencja jest nieuleczalna, istnieją sposoby, które spowalniają postęp choroby i pozwalają na dłużej zatrzymać sprawność.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze