Trwa ładowanie...

Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka

Na zespół suchego oka najczęściej skarżą się osoby, które dużo czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Nie tylko oni są jednak narażeni na pojawienie się tej przykrej dolegliwości.

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

Zespół suchego oka najczęściej objawia się pieczeniem, szczypaniem oraz odczuciem ciała obcego pod powiekami. Oko jest podrażnione, boli, kłuje, czasem symptomom tym towarzyszy światłowstręt. Zdecydowanie też pogarsza się przy tym ostrość widzenia, co w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na komfort życia.

Przyczyny dolegliwości bywają różne, ale zdarza się, ze jest ona prozaiczna – zbyt rzadkie mruganie. W normalnych warunkach powinniśmy robić to co najmniej 15-20 razy na minutę, czyli raz na 3-4 sekundy. Gdy jednak siedzimy kilka godzin przed komputerem lub długo prowadzimy auto, intensywnie wpatrując się w jeden punkt na drodze, wówczas mrugamy 2-3 razy rzadziej niż w normalnych warunkach. To sprawia, że film łzowy jest bardziej narażony na przerwanie, a oko staje się suche.

1. Jakie czynniki sprzyjają wystąpieniu zespołu suchego oka?

Schorzenie może pojawić się o dowolnej porze roku. Zimą staje się szczególnie dokuczliwe, gdy przebywamy w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Latem z kolei, gdy powietrze jest suche i niedostatecznie nawilżone na zewnątrz. Sprzyja mu również wiatr i mróz.

Niekorzystnie na powierzchnię gałki ocznej, czyli bezpośrednio na film łzowy, wpływa także zanieczyszczenie środowiska oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Dolegliwość ta częściej diagnozowana jest u kobiet w trakcie menopauzy, w okresie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w czasie ciąży i stosujących doustne środki antykoncepcyjne – czyli w okresach zwiększonej huśtawki hormonalnej. Dolegliwości tej sprzyjają również niektóre choroby, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, depresja.

Gdy oczy zaczną boleć i będzie temu towarzyszyć uczucie pieczenia, konieczne jest zastosowanie odpowiednich kropli, tzw. sztucznych łez. By dały pożądany efekt, trzeba po nie sięgać regularnie. Są to przeważnie preparaty dostępne bez recepty.

Gdy dolegliwości są mocno uciążliwe, warto kupić krople z dodatkiem kwasu hialuronowego, np. Systane® Hydration. Pomogą one bardzo szybko pozbyć się objawów zespołu suchego oka.

Podobne działanie wykazują krople Systane® Ultra, w składzie których obecne są substancje, takie jak HP-guar, glikole (polietylenowy oraz propylenowy), aniony boranowe i sorbitol. Sprawiają one, że preparat po aplikacji łączy się z resztkowym filmem łzowym i tworzy elastyczną warstwę ochroną o odpowiedniej konsystencji. To skutecznie zabezpiecza oko przed wysychaniem.

U niektórych osób zespół suchego oka nasila się wraz z upływem dnia. Wieczorem dolegliwości są więc bardzo nasilone. Warto wówczas sięgnąć po krople do oczu w postaci żelu, np. Systane® Gel Drops. Zabezpieczają one gałkę oczną przed wysychaniem na dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać, by stosować je tuż przed snem, ze względu gęstość preparatu i możliwość krótkotrwałego pogorszenia ostrości widzenia.

2. Profilaktyka zespołu suchego oka

Osoby zmagające się z problem suchych i zaczerwienionych oczu powinny mieć odpowiednie krople zawsze pod ręką. Równie ważne jest jednak dbanie o komfort pracy, zwłaszcza jeśli swoje obowiązki wykonujemy przed komputerem lub jest to praca typowo biurowa.

O czym warto więc pamiętać? Istotne są przede wszystkim regularne przerwy, w czasie których uda się nam „oderwać” wzrok od monitora. Dobrze jest wykonywać proste ćwiczenia, np. wpatrywać się okresowo od kilku do kilkunastu minut w dal.

Bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Najlepiej, by komputer ustawiony był bokiem do okna. Dzięki temu światło nie będzie odbijać się w monitorze, a to bardzo ważne, ponieważ dodatkowe refleksy również męczą wzrok.

W diecie z kolei nie powinno zabraknąć naturalnych źródeł witamin A, C i E oraz składników mineralnych, takich jak cynk, magnez i selen. Odpowiednie będą antyoksydanty roślinne występujące w warzywach i owocach, np. w borówkach, marchewce, papryce, dyni, mango oraz morelach.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.