Trwa ładowanie...

Nawyk, który świadczy o wysokiej inteligencji. Też tak masz?

Avatar placeholder
04.01.2024 14:25
Nocny marek czy spóźnialski bałaganiarz? Osobliwe nawyki, które mogą świadczyć o wysokiej inteligencji
Nocny marek czy spóźnialski bałaganiarz? Osobliwe nawyki, które mogą świadczyć o wysokiej inteligencji (Getty Images)

Inteligencję trudno zdefiniować, gdyż nie ogranicza się do jednej zdolności. Każdy człowiek jest inny i posiada różne umiejętności, ciężko więc jednoznacznie ją zmierzyć. Istnieją jednak pewne nawyki, które mogą świadczyć o inteligencji.

spis treści

1. Nieoczywiste objawy inteligencji

Na podstawie wielu badań, ustalono, że wybitnie inteligentne osoby łączą pewne cechy. Niektóre z nich mogą okazać się zaskoczeniem, w końcu niewiele osób spodziewa się, że złe nawyki lub zachowania, które nie są powszechnie akceptowalne, świadczą o wysokiej inteligencji?

O jakich nawykach mowa? Choćby o spaniu do późna. Inteligentni ludzie często określają się nocnymi markami i preferują siedzenie w nocy, przez co mają trudności ze zrywaniem się skoro świt.

Prokrastynacja to kolejna cecha, która może świadczyć o inteligencji. Tej kwestii naukowcy poświęcają coraz więcej uwagi, a niektórzy zauważają, że dzięki opóźnianiu pewnych zadań mamy szansę pobudzić kreatywność i doprecyzować plan działania.

Zobacz film: "Cecha, która świadczy o inteligencji"

Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że bałaganiarze są kreatywniejsi. Twórczy nieporządek może poprawiać orientację na cel i zwiększać skupienie na wykonywanych zadaniach.

2. "Brzydkie" nawyki

Choć spóźnianie się to bardzo irytująca cecha, u niektórych osób może świadczyć właśnie o inteligencji. Pojawianie się po wyznaczonym czasie nie oznacza braku szacunku ani ignorancji, ale wykonywaniu wielu zadań jednocześnie.

Diany DeLonzor w swojej książce "Nigdy się nie spóźnij" uważa, że spóźnialskie osoby są nierealistycznymi optymistami. Nieco inaczej postrzegają czas, więc wierzą, że w godzinę skończą pracę, ugotują obiad i zdążą przygotować się na wyjście.

Przeklinanie nie kojarzy się dobrze, ale dr Timothy Jay uważa, że może to być objaw zdolności językowych. Niecenzuralne słowa rzekomo pomagają wywołać w pamięci wiele różnych słów.

Według psychologa Guya Wincha narzekanie również może świadczyć o inteligencji pod warunkiem, że robimy to w odpowiedni sposób. Problemu nie należy wyolbrzymiać i rozdrabniać, a raczej skupiać się na konstruktywnym rozwiązywaniu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze